Ambargo meselesi…

0 Posted by - 30 July 2011 - O OLDU BU OLDU

20110730-054833.jpg

Sansürle ambargo arasında fark var mı? Hem de çok. Power grubunun, yeni kliplerini ilk kez rakip kanala (Kral TV) verip orada yayımlattıran sanatçılara ambargo koyduğunu açıklamasını ben sansür değil ticari bir hamle olarak yorumladım.

Sanatçı nasıl gidip klibini Power yerine Kral’a vermekte özgürse, kanal da istediği klibi yayımlar istemediğini yayımlamaz. Bunda terslik nerede? Muhtemelen onlar bu ambargoyu, durumu eşitlemek için stratejik bir hamle olarak koydular.
Buna karşı çıkmak, bu durumun sevimsizliğini ifade etmek, ambargonun yanlış olduğunu söylemek ayrı; sansür demek, yayımlamaya mecbur etmek ayrı. Ambargo koyan, halkın vergileriyle yayın yapan TRT olsaydı o zaman başkaydı.
Ama ticari bir kuruluşa “Neden bu klibi koymuyorsun?” diye sorunca yanıtını da alırsın: “Canım öyle istedi.”
Kral’a soruyor muyuz “Neden indie müzik yayımlamıyorsun?”, “Neden bazı gruplara hiç yer vermiyorsun?”, “Neden hep aynı şeyleri izletiyorsun?” diye? Hayır. Çünkü bu bir tercih. Kanal kendi için en iyisi neyse onu yapar. Geçenlerde Gezegen Mehmet, Atiye’ye “Biz seni hep destekliyoruz, senin yerin ayrı” diyordu.
Power’ı “Neden filancayı göstermiyorsun?” diye eleştirmek meşru olursa Kral’ı “Neden hep onu gösteriyorsun?” diye eleştirmek de meşru olmaz mı? Bunun sonu yok ki…

2 Comments

  • copy paste hatasi 30 July 2011 - 18:07 Reply

    haber neden defalarca tekrar edilmiş anlamadım

    • Mehmet Tez 30 July 2011 - 20:38 Reply

      Sanirim wordpress ipad uygulamasindan kanaklanmis. Bununla guncelleyince oluyor.

    Leave a reply