2011 model Beavis ve Butt-Head geliyor

0 Posted by - 13 March 2011 - O OLDU BU OLDU

13mlpaz-meh2

Youtube’a girecek, sosyal medyada takılacak, günümüz dünyasına uyum sağlayacaklarmış. MTV’nin başkanı Van Toffler böyle diyor…


Van Toffler’ı uyku tutmamış. Televizyonda izleyecek bir şey ararken çok sıkılmış (zaten en yaratıcı ya da başınıza en fazla bela olacak fikirler hep böyle anlarda gelir), “Beavis ve Butt-Head olsaydı da izleseydik” diye düşünmüş. Bunu ben de bazen düşünüyorum. Aramızdaki fark, adamın global bir eğlence kanalı olması. Dolayısıyla Beavis ve Butt-Head tıpış tıpış geri dönüyor.
Elbette farkındayım, şimdi 90’lılardan oluşan gençlik bu çizgi kahramanları pek hatırlamaz. İki tipik ergenden bahsediyoruz. Rock’çılar, abazanlar, hafif embesiller, kafaları farklı çalışıyor ve en önemlisi komikler. Metallica’nın tavan yaptığı, rock ve metalin kitleselleştiği yıllarda bu ikili zamanın ruhunu yansıtıyordu.
Kevin Smith o yıllarda “Mallrats / Aylaklar” filmini çekmişti. Bu film Fellini’nin 1953’te çektiği, İtalya’da bir grup aylak arkadaşın hikayesine odaklanan “I Vitelloni / Aylaklar” filminin 90’lar versiyonu kabul ediliyordu. Amerika’daki alışveriş merkezi çılgınlığı ve orada takılan işsiz güçsüz, alt ve orta sınıf gençlerin muhabbetleri vardı bu filmde.
Beavis ve Butt-Head o dönemin ergenleriydi. Osuruyor, geğiriyor, mastürbasyon yapıyor, porno izliyor ve ortalığı fena karıştırıyorlardı. Ama onlara kızamıyorduk. Acıklı hallerine gülüyorduk. Çünkü hem hafif salaktılar hem de sivilceli birer kaybedendiler. Televizyonun karşısında takılıp boş boş zaman geçiriyorlardı. İnternet kültürü yoktu çünkü daha…
Bu ikilinin maceraları MTV’de yayımlanmaya başladığında resmen yer yerinden oynamış, “South Park”ın olmadığı (1997’de başladı) bir alanda keskin mizah anlayışını onlar tek başına temsil etmişti. 1992’de başlayan Beavis ve Butt-Head’in yaratıcısı Mike Judge “Office Space” filminin de yönetmeni. Bunlar hep 90’lar klasikleri arasında yer alıyor bugün.
Peki 2011 itibarıyla dönüşleri nasıl olacak? Bir kere yaşlanmış olmayacaklar. Normalde 30’larında ve hala “loser” olmaları olayı farklı boyutlara getirirdi. Muhtemelen Irak’a gitmiş ve berbat halde dönmüş olurlardı. Bu eğlenceli değil.
Eğlenceli olan aynı yaşta (ve zeka yaşında) bugüne ışınlanmaları.
Çünkü bugün dünyada dalga geçmek için 90’lardan çok daha iyi malzeme var.
Mesela Justin Bieber’la karşılaşmalarını merak ediyorum. Ya da Lady Gaga’yla.
70’lerde “kaybeden” kabul edilen lisedeki “inek” tipler sonradan bilgisayar ve yazılım aleminde milyarder oldu, dünyayı değiştirdiler. 90’ların rock’çı ergenleri ise ya araba satıcısı oldu, ya pazarlamacı, ya da esnaf. Müzik yapanlar şimdi eski grupları yeniden bir araya getirip emeklilik ikramiyesi kazanma peşinde. Onların şanssız olanları Rocklahoma gibi 80’ler hair rock festivallerinde peruk takıp sahneye çıkıyor.
Bakalım hep televizyon seyreden Beavis ve Butt-Head 2011’de bilgisayar karşısında neler yapacak

No comments

Leave a reply