2014’ÜN EN İYİ 10 ALBÜMÜ – 2 // GÜLŞAH GÜRAY’IN LİSTESİ

0 Posted by - 15 December 2014 - ALBÜM, LİSTE, O OLDU BU OLDU

Radyo Eksen’den Gülşah Güray’a göre 2014’ün en iyi 10 albümü/şarkısı:

**
Açıkçası 2014 senesi içinde beni yerime zımbalayan, baştan sona bayıldığım bir albüm olmadı. O yüzden sevdiğim şarkıların listesini yapıyorum. Kabul etmezseniz içinde bulundukları albümü kabul gününüzde çalın, eğlenin.
(Şarkılara isimlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

gulsah guray1

1. “Lazaretto” – Jack White
İkon mertebesine çıkarmanız için gerekli meziyetlerin hepsine sahip biri o! İstanbul’da 2014’ün en iyi konserlerinden birine imza atan Jack White’ın kişisel meselelerimi bestelerime taşımıyorum, başkalarının gözünden yazıyorum dediği şarkılarından “Lazaretto” benim için senenin, hem de açık ara, en iyi şarkısıydı.

2. “Eeez Eh” – Kasabian
Görüyoruz ki Kasabian’ın memleketi Leicester’a gitsek lehçelerinden ne dediklerini anlamamız mümkün olmayacak. Biraz seksi, biraz da tuhaf aksanıyla “Easy” yani “Eez-eh”, benim için radyoda anons etmesi en keyifli şarkılardan biri oldu.

3. “Fever” – Black Keys
Black Keys’i seviyoruz. Yaptıkları işlerin “banko” olacağını biliyoruz. Şarkılarını yazarken sürekli aynı formülü kullansalar da bıkmıyoruz işte!

4. “Around Town” – The Kooks
Yaptığımız partilerin birinde bunu çaldım, “ne kadar iğrenç şarkıaaa” diye dj masasını salladılar! Belki o beyefendinin şarkısını çalmadığımız için bir tepkiydi. Ancak rafa kaldırılmayacak bir The Kooks şarkısıydı!

5. “Harvest Home” – Mark Lanegan Band
Mark Lanegan’ın mesafesindeki samimiyete inanıyorum. Fotograf çektirirken bile ağzını, yüzünü saklayan birinin aşk hakkındaki tavsiyelerini her zaman dikkate alacağımı bilmenizi istiyorum.

336

Fotoğraf: Gülşah Güray, Mark Lanegan ile.

6. “Feel” – Bombay Bicycle Club
Yeni albümü yaparken, “turnede dolaştığımız memleketlerden etkilendik” demişlerdi. O yerlerin arasında İstanbul da vardı. Eksen On Fair’in ilk senesinde çağırmıştık onları ve hafif çiseleyen yağmur eşliğinde konserlerinde çok eğlenmiştik. Albümün tamamı için referans olamayacağım ama bu şarkı benim için tamamdır.

7. “High Hopes” – Bruce Springsteeen
Patron albüm çıkaracak da biz bahsetmeden seneyi mi kapatağız? Asla! Şarkı aslında Tim Scott’a ait. Ama Tom Morello’nun katıldığı E Street Band’in bu versiyonuyla maçlarda bile söylenebilecek bir marş halini aldı.

8. “Lost in the Woods” – The Afghan Whigs
Greg Dulli bu defa çareyi eski grubunda buldu. 16 yıl aradan sonra Afghan Whigs olarak yeni bir albüm piyasaya sürdü. “Do to the Beast!”. Grup efsane, solist efsane, bağlandıkları plak şirketi – Sub Pop efsane, albüm efsane olmaz ama “Lost in the Woods”a bir şans vermenizi rica ederim.

050

Fotoğraf: Ortadaki, Greg Dulli.

9. “Lovers on the Run” – Echo & The Bunnymen
Echo and the Bunnymen bu yeni albümü, Meteorites’ı yayınladıktan sonra bir kez daha İstanbul’a gelirler diye düşündük ancak olmadı. Bir “Lips Like Sugar” etkisi yaratmadı ama Ian McCulloch’un hikayelerini sinematik anlatımla seslendirmesine her zaman hayran kalacağız.

10. “Left Hand Free (This is All Yours)” – Alt J
Ve son olarak Alt-J. Ne yalan söyleyelim, basçıları aralarından ayrıldığında eski güçlerini kaybedecekler ve belki kazandıkları Mercury Ödülünü bile geri verecekler diye radyoda dedikodusunu yapıyorduk. Bellki ki yanıldık! Alt-J’e en az benzeyen şarkımız dedikleri Left Hand Free, bu sene radyoda en sık çaldığımız şarkılardan biri oldu. O kadar çok dinledik ki istesek de istemesek de aklımıza yer etti, beğenimizi kazanıverdi.

2 Comments

  • eray 04 January 2015 - 05:41 Reply

    Acikcasi black Keys -turn blue nun listede olmasıni gereksiz buldum.ben sadece weight of love u beğendim albümde.bir tutam da turn blue yu sevdim.tam yalnız bar taburesinde oturan adam şarkısı.sizin albüm ismiyle karistirdiginiz fever ise black Keys klasında bir grup için kötü bir şarkı ki albümden ilk onu yayınlayarak bir hata yaptılar bence.öte yandan broken bells -after the disco listede olabilirdi.the shins tan tanıdığımız abinin BB projesi gayet güzel bence.

    • Berk Sayan 04 January 2015 - 13:22 Reply

      Keşke görüşünüzü bildirmeden önce yorum yaptığınız bu yazıyı okusaymışsınız. Bu yıl albümlere vurulmadığını şarkıları tercih ettiğini söylüyor, Gülşah Güray. O yüzden “Turn Blue” değil, “Fever”.

    Leave a reply