2016’da çıkmasını beklediğimiz 5 albüm

0 Posted by - 16 January 2016 - O OLDU BU OLDU

mtezMüzik dünyasında yeni albümler peş peşe gelmeye hazırlanıyor, turneler ufaktan açıklanmaya başladı bile. Yılın ilk çeyreğine dair haberler kısaca şöyle.

redhotchilipeppersRed Hot Chili Peppers, tarihindeki en büyük ve köklü değişimi bu yıl yaşayabilir. Uzun süreli prodüktörleri Rick Rubin’le vedalaştılar. Danger Mouse ile çalışma kararı aldılar. Danger Mouse hatırlarsanız U2’nun da son albümünü yapmıştı (evet biliyorum bu kimileri çin kötü haber). Ancak çok yönlü kafası açık bir sanatçıdır Danger Mouse. Bir işi diğerine benzemez. Kiedis, geçen ekimde 30 şarkı kadar kaydettiklerini söylemişti. Danger Mouse’un yaratıcı fikirlerini beğendiğini de belirtiyor kendisi ara ara basına konuştuğunda.
Hayranlarını küstürmede değişebilecekler mi göreceğiz. Şimdiden 2016 turneleri çerçevesinde Avrupa’da pek çok büyük festivalin kadrosuna dahil oldular.

Pj Harvey ve yönetmen Seamus Murphy’in, 2011-2014 arasında Afganistan, Kosova ve Washington DC ziyaretleri sırasında hazırlanan ve Londra’da kaydedilen yeni albümün baharda piayasaya çıkması bekleniyor. PJ Harvey ablamızın tok sesini ve yeni şarkılarını özlemedik değil.

RadioheadRadiohead’in 2016’da yeni bir albüm çıkaracağını, Eylül boyunca stüdyoya girip bir albüme sığacağından daha fazla şarkı kaydettiğini, albümün büyük ölçüde hazır olduğunu Johnny Greenwood’un yaptığı açıklamalardan biliyoruz. Tarih belirsizdi onun için de artık bir iki aya çıkar diyebiliyoruz.

Grup 2007’deki “In Rainbows” öncesi Xurbia Xendless, 2011’deki “King of Limbs” öncesi Ticker Tape adlı firmaları kurmuş albümler bu firmalar üzerinden yayımlanmıştı. Ekim’de kurdukları Dawn Chorus adlı firmanın albüm alameti olduğunu herkes kabul etti. Peki müzik neye benzeyecek? 1996 tarihli “Lift” albümde yer alacakmış. Grup müzikal anlayışını o yıllara ışınlasa tadından yenmez. Ayrıca sürpriz düetler olabilirmiş albümde. Bu ilk olacak eğer doğruysa.

frank_oceanFrank Ocean 2012’de ilk albümü “Channel Orange”ı yayımladığında bugün listeleri altüst eden neo soul albümleri furyası başlamamıştı. Ocean kapıyı açtı ve çok başarılı oldu. Ardından gelenler de öyle. Bir tür öncü olma özelliğine sahip. Ama ardından albüm bütünlüğü taşıyan yeni bir çalışma yapmadı. Düetler ve internete verdiği bölük pörçük malzemeyle yetindi. “Boys Don’t Cry” adlı yeni albümünün liste başarısının yüksek olacağını düşünüyorum. Yıl içinde yer yer düetler de bekleyebiliriz.

Miles Kane ve Arctic Monkeys solisti Alex Turner’ın nadide birlikteliği The Last Shadow Puppets, 2007’da “The Age of Understatement” adlı şahane albümü ortaya çıkarmıştı. 2016’da beklentimiz büyük. Kane kendi albümlerini yaptı, Alex Turner hem Monkeys ile devam etti hem solo işler yaptı (“Submarine” filminin şarkıları mesela).
Grup geçenlerde yeni albümlerinden “Bad Habits”i single olarak yayımladı. Şarkı ilk albümün aynı adlı açılış şarkısı “Age of Understatement” tadında. Baharda Coachella’da çalacaklar. Bu yaz festivallerin yıldızı olmaları muhtemel.

Gorillaz Perform In SydneyDamon Albarn geçenlerde yeni Gorillaz albümünün hızlı ve enerjik olacağını Guardian’a açıkladı. Gorillaz pop dünyasının en büyüklerinden biri, liste başarısı çok iyi üstelik sahnesi muhteşem bir animasyon gösterisi şeklinde geçiyor. Yılın en fazla konuşulacak albümlerinden biri olacaktır. Albarn uzun zamandır solo projeler üzerinde yoğunlaşıyordu. Anlaşlan piyano başında hisli şarkılar söylemekten hafif sıkılmış. Dev prodüksiyon bekleyebiliriz.

Şu aralar David Bowie’nin 70’lerdeki glam hallerini ve 80’lerin kaliteli pop/rock geleneğini devam ettirme misyonunu (böyle bir misyon varsa) The 1975 üstlenmiş durumda. Solist Matt Healy Fransızların “flamboyant” dedikleri renkli karakteriyle adından söz ettirir 2016’da… Albüm 26 Şubat’ta yayımlanacak. Adı biraz uzun: “I Like It When You Sleep, For You Are So Beautiful Yet So Unaware Of It”.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply