ARŞİVDEN // 41 YILDIR YERİ DOLDURULAMAYAN ADAM: “JIMI HENDRIX”

0 Posted by - 19 September 2014 - O OLDU BU OLDU

44 yıl önce bugün, dünya Jimi Hendrix’siz ilk sabahına uyandı. 1970 yılının 18 Eylülünde Hendrix’in o dönemki sevgililerinden Monika Dannemann saat 11:00 sularında ambulansı aradı, ancak bu onu kurtarmaya yetmedi. Doktorlar Jimi Hendrix’in saat 12:45 civarında son nefesini verdiğini söylüyor. Öncü gitaristi bundan üç yıl önce aşağıdaki yazıyla anmıştık:

**
Jimi Hendrix’in yeri 41 yıldır bir türlü doldurulamadı. Tabii ki neler neler var müzik dünyasında, yenilik getiren, iyi işler çıkaran birçok isim var. Fakat onun mevzusu farklıydı, öyle bir enerji bir daha hissedilmedi.

İnsanı büyüleyen ve bazen şaşkınlıktan afallatan kendine has stili ve enerjisiyle Jimi Hendrix, benzeri olmayan şeyler yaratmak konusunda usta bir müzisyendi. Böyle yetenekler kaç yüz yılda bir gönderiliyor dünyaya ne yazık ki bilmiyoruz.

Hepi topu dört yıl süren müzik hayatında, üçü stüdyo, biri canlı kayıt olmak üzere dört albüm yayınladı ve eline gitar alan herkesin kullanacağı bir çok tekniği, stili ilk kez o deneyimledi. Her sanatçının ardından olduğu gibi onun da ardından sayısız toplama albüm ve günyüzü görmemiş kayıtların derlendiği albümler yayınlandı. Geçtiğimiz sene, ölümünün 40. yılı şerefine daha önce hiç duyulmamış 12 şarkıdan oluşan “Valleys Of Neptune” çıktı piyasaya. Albüm, Hendrix’in hala eskimediğinin ve ardından bir adım bile ilerlenmediğinin canlı kanıtı gibiydi. Ruh çok başka bir şey ve o buna fazlasıyla sahipti. Ne yazık ki o yetenek, bundan tam 41 yıl önce intihar mı, cinayet mi belli olmayan bir şekilde, fazla dozda aldığı uyku hapı nedeniyle bu dünyadan ayrıldı.

Fazla dolambaca girmeden, hakkında az bilinen bir kaç şeyden bahsedelim ve sonrasında sözü babaya bırakalım. Ruhu şad olsun…

Bunları biliyor muydunuz?

*İlkokul sıralarında aşık olduğu kızın elini tuttuğu için onu azarlayan öğretmenine “Ne oldu yoksa kıskandın mı?” dediğini,

*Askerliğini havacı olarak yaptığını ve tam 25 atlayış gerçekleştirdiğini,

*70’lerin adı sanı duyulmayan kıyak gruplarından Eire Apparent’ın “Sunrise” albümünde prodüktörlük yaptığını ve iki şarkıda gitar çaldığını,

*Meşhur eseri “Purple Haze”in adının ve ilhamının, dönemin her müzisyeniyle sıkı fıkı olan, Grateful Dead’in fikir babası olmasıyla da tanınan Owsley Stanley’nin Monterey Pop Festival sonrası ürettiği “Monterey Purple” isimli LSD’den geldiğini biliyor muydunuz?

Berk Sayan

1 Comment

  • Özgür Özçınar 18 September 2011 - 18:14 Reply

    “Valleys Of Neptune” güzel albümdü… Devamları da gelecektir…

  • Leave a reply