5 Soru 5 Cevap // Selin Sümbültepe

0 Posted by - 06 February 2018 - O OLDU BU OLDU

Selin Sümbültepe ilk solo albümü “Cızgan”ı geçtiğimiz yıl bitmeden yayınladı. Albümü henüz dinlemediyseniz bile adını gözünüz bir yerden ısırıyor olabilir. Çünkü o daha önce Elif Çağlar ve Bilal Karaman gibi isimlerin projelerinde yer almış, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda klasik müzik eğitimi almış bir müzisyen. “Cızgan” ise onun caz sahnesine yakın duruşundan izler taşıyan bunun yanında, pop, folk ve indir rock gibi türlerden de beslenen bir şarkıcı-söz yazarı albümü. Kabak-Lin Records etiketiyle yayınlanan albümün prodüktörlüğünü Kerem Öktem üstlenirken, Feryin Kaya, Ozan Tekin, Emre Nişancı ve Emre Tankal gibi isimler Sümbültepe’ye eşlik etti.

– Müzikle ilişkin nasıl başladı?

Çocukluktan itibaren duyduğum ilgi sonucu15 yaşında konservatuara yuvarlanmamla macera başlanmış oldu.

– İlk konserin neredeydi? Neler çaldın, kimler izledi, ortam nasıldı?

İlk konserim 16 yaşında okulun konser salonunda gerçekleşti. Gluck‘ten “Melody from orpheus” un bir bölümünü çalmıştım. Öğretmen ve öğrenci velileri izledi. Ortam oldukça klasikti. Kendi şarkılarımı söylediğim ilk sahneyse, Cihangir’de Sofar Sounds’a kucak açmış bir evin salonuydu. Şu an albümde de yer alan 5 şarkımı çaldık. Rastgele, güler yüzlü ve pür dikkat bir dinleyici vardı. Şen şakrak bir ortamdı.

– Düşünce dünyanı en iyi tarif eden isimler/filmler/kitaplar/albümler hangileri?

Tarif demeyeyim, aklıma konmuşları sıralayayım. Filmlerden, “The Hairdresser’s Husband” ,”Wild Tales”, “The Lobster” ve “İşe Yarar Bir Şey”; edebiyat açısından, Barış Bıçakçı, İhsan Oktay Anar ve Birhan Keskin, Carlos Maria Dominguez ( Kağıt Ev) , Michael Ende (Momo), albümlerse Charlotte Gainsbourg – “IRM”, Yasmine Hamdam – “Ya Nass” ve Gevende – “Kırınardı”.

– Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsın?

Eklektik, birçok anıya soundtrack olabilecek çeşitlilikte.

– Şu ara kafayı taktığın sanatçı/albüm/şarkı/soundtrack hangisi? Neden?

Açık ara kafayı taktığım isim Fairuz. Yıllardır dinler, araştırırım. Bitiremedim dünyasını. Uçsuz,bucaksız.

No comments

Leave a reply