53 yaşında verecek daha anlamlı bir mesajın yok mu Madonna?

0 Posted by - 01 April 2012 - O OLDU BU OLDU

Madonna’nın merakla beklenen “MDNA” isimli yeni albümünü dinledim. Notlar aldım. Benny Benassi, Martin Solveig, William Orbit gibi dans ve elektronik prodüktörleri baştan sona eline almış. Hepsi birbirinden farklı tarzlarda isimler bunlar. Ben en çok Orbit’in dokunduğu parçaları beğendim.
* İyi olmuş hoş olmuş albüm, ama bunlar herhangi bir internet radyosuna girip bir techno-dans-electronica kanalı seçerek yüzlercesini duyabileceğiniz parçalar. İyi bir pop albümü, kötü bir Madonna albümü.
* Madonna’nın sesi hâlâ iyi. Vücudu gibi ona da iyi bakıyor.
* Albümden, özellikle de “Gang Bang” şarkısından South Park’a iyi malzeme çıkar bu sezon. “Biaaaaacthhh” diye bağırdığı kısımlardan özellikle (“South Park”ın Paris Hilton’lu bölümü hatırlayın).
* Düşündüm de bu tarzda bir albüm dinlemek istesem Rihanna dinlemeyi tercih ederim. Ya da muhtelif Rihanna remikslerini…
* “Fallin Free” ve “Superstar” albümün en iyileri olabilir. Yiğidi öldür hakkını yeme.
* “Superstar”, “Girl Gone Wild”, “Gang Bang”, “I’m a Sinner”. Asi kızım, sekste özgürüm, günahkarım vesaire vesaire… Hep aynı mesaj, hep aynı imaj beni yordu. Kadınlara özgürlük bu mudur sadece? Cinsel özgürlüğe itirazım yok tabii ki ama benim itirazım bütün ergen kızların pornocu gibi görünmeye özendirilmesi. Onlara önerilen imajın kendilerini genç yaştan birer seks objesine dönüştümek olması. Bu konuda ahlakçı değilim, geri kafalı değilim, sadece Guardian yazarı Alexis Petridis gibi soruyorum: “53 yaşında genç kızlara vermek için bundan daha derin bir mesajın yok mu Madonna?”
Bir de not: Madonna’nın 80’lerin meşhur hit’lerinden “Girls Just Want To Have Fun” zihniyetinde kaldığını söyleyen Petridis, halbuki o devirde bu şarkıyla ünlü olan Cindy Lauper’in şu anda caz söylediğini ve gayet de cool olduğunu yazmış. Eyvah eyvah… Nasıl derler, “Çok sert…”

11 Comments

 • bd 01 April 2012 - 14:40 Reply

  Superstar şarkısının neresinde asi kızım, sekste özgürüm, günahkarım mesajı var anlamadım ya da Gang Bang’de?

 • Ece 04 April 2012 - 03:55 Reply

  Şarkıları dinlemedim ama Madonna çok kendini tekrarlıyor, saç modeli bile değişmedi yıllardır, eskiden sürekli kendini yenilerdi. Artık bıktı mı ne?

 • Ece 04 April 2012 - 03:56 Reply

  Bu arada o Photoshopları bıraksın vücudunun Arnold Scwarzenegger gibi kaslı olduğunu biliyoruz.

 • bora 04 April 2012 - 21:16 Reply

  Madonna tarzını ve felsefesini anlamadığın çok belli,
  Bu arada Madonna jazz söyledi ve en iyi film müziği Oscarı aldı,asıl cool olan 53 yaşında bir kadının electronic yapması ve Tüm dünyayı yerinden oynatması.
  Bence sen sakin kafa git MDNA i baştan sona bir kere daha dinle,bu albüm eleştiri işlerinide bırak

 • bd 05 April 2012 - 20:52 Reply

  Yaş ayrımcısı zihniyetten ne beklersin…

 • ekin 09 April 2012 - 14:20 Reply

  madonnanın söylediği caz dont cray for me argentina mı o rap diil miydi ya

 • bd 09 April 2012 - 17:20 Reply

  I’m Breathless

 • bora 10 April 2012 - 13:53 Reply

  Bazı ergen arkadaşlar 1990 yılında eksili yaşlarda olduğu için bilmemeleri normal.Madonna nın 2 oscar ı var en iyi film müziği alanında, Sooner or Later ve You Must love me.Sooner or Later Jazz formunda yazılmış muhteşem bir Madonna klasiğidir.Albümün tamamı-Vogue hariç 30 lu yılların Jazz nameleri ile yazılmış şarkılardan oluşur.Vogue ise Keep it Together B side ı olarak kaydedilmiş ancak şarkının potansiyeli çok yüksek olunca albüme eklenmiştir.Tabi yarattığı fırtınaların etkisi halen sürmektedir.

 • virginmary 15 April 2012 - 16:37 Reply

  Genç kızlar kendilerine verilen mesajdan memnunlar. Erkekler sadece kendilerine verilen mesajlarla ilgilensinler lütfen. Kadınlar ne istediklerini erkeklere soracak değiller herhalde!!!

 • ilkers 16 April 2012 - 11:51 Reply

  madonna’nin bir felsefesi oldugunu falan savunmayacagim. ama yaziyi da yersiz bir entellektuel beyin titremesi olarak goruyorum. bu yazi, james bond filmine veya sci-fi bir filme gidip de ciktiginda amma abartmislar diyenlerle ayni kafadadir. madonna buydu, boyle sevildi (or not), bu kulvarda evolve etti. jazz denemek de ayri takdire sayan bi durum. ama madonnacim neden baska mesaj vermiyorsun oldukca naif ve cok sey bildigini zannederken kendini tuhaf duruma dusuren bir yaklasim.

 • bora 18 April 2012 - 11:58 Reply

  cok sey bildigini zannederken kendini tuhaf duruma dusuren bir yaklasim.
  Bingo ….

 • Leave a reply