ABD’DE ALBÜM SATIŞLARI SON 23 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

0 Posted by - 29 August 2014 - O OLDU BU OLDU

ABD’li istatistik şirketlerine göre internetten stream müzik dinleme alışkanlığı albüm satışlarına kötü etki yapıyor.

-Wiz Khalifa geçen hafta ABD'de 90.000 sattı-

-Wiz Khalifa geçen hafta ABD’de 90.000 sattı-

Billboard‘un haberine göre, geçtiğimiz haftanın satış rakamlarını açıklayan Nielsen SoundScan’a göre ABD’deki albüm satışları 1991’den beri haftalık bazda ilk defa kritik 4 Milyon sınırının altına düştü ve 3,97 Milyon oldu. Verilere göre geçen hafta ABD’de en çok satılan albüm Wiz Khalifa’nın “Blacc Hollywood” albümü ve satış rakamı 90.000. Geçen yılın aynı haftasında satış rakamının 4,88 Milyon adet olduğunu açıklayan Nielsen SoundScan, 2014 yılı içerisinde her çeyrekte haftalık ortalamanın daha da düştüğünü açıkladı.

Bu yıl ABD genelinde bütün albüm satışları, bir önceki yıla göre %14,6 azaldı. Dijital albüm satışları ise aynı dönemde % 11,7 geriledi.
Bir kötü haber de CD için var; 24 Ağustos itibari ile ABD’de satılan CD rakamı son bir yılda %19,2 düşmüş ve tabii ki buna karşılık plak satışları artmış.

ABD’li müzik yapımcılarına göre bu rakamlar sürpriz değil ve onlara göre stream edilen müzik, dijital albüm satışlarını negatif yönde etkiliyor. Bütün bunların yanında, Sonbaharda yaşanacak olan yeni albüm sezonunun satış rakamlarını biraz toparlayacağı tahmin ediliyor.

No comments

Leave a reply