ABD’nin 2016 müzik bilançosu belli oldu: Stream müzik yeni lider

0 Posted by - 31 March 2017 - O OLDU BU OLDU

Müzik endüstrisinin mali anlamda merkezi konumunda olan ABD’nin kayıt endüstrileri birliği (RIAA) geçen yılın satış rakamlarını açıkladı.

RIAA_grafik 1Son yıllarda katlanarak büyüyen stream müzik sektörü 2016’da da çıkışını sürdürdü ve ilk defa ABD’deki tüm müzik gelirlerinin %51’ini teşkil etmeyi başardı. CD, plak ve dijital albüm/single satışlarının tamamından daha fazla ciro yapmayı başaran stream müzik şirketleri sayesinde ABD’de, 1994 yılından bu yana endüstri cirosu ilk defa çift haneli (%11) büyümeyi de yakalamış oldu.

Dijital satışların %22 gerilemesine rağmen fiziksel satışlardaki düşüşün %16 ile sınırlı kaldığı 2016’da, ABD müzik endüstrisi 7,7 milyar dolarlık bir ciroyu yakaladı ve bunun 3.9 milyar doları Spotify, Apple Music ve TIDAL gibi stream müzik platformları üzerinden elde edildi. Gelir artışının özellikle ücretli üyeliklerin ikiye katlanmasından (2,48 milyar dolar) kaynaklandığı piyasada, ücretsiz üyeler üzerinden elde edilen reklam geliri ise 469 milyon dolar olarak kayda geçti.

RIAA_grafik 2

No comments

Leave a reply