AİLE BOYU ROCK’N’ROLL: BATU VE BATUHAN MUTLUGİL

0 Posted by - 11 December 2014 - O OLDU BU OLDU

Duman gitaristi Batuhan Mutlugil ve babası Batu Mutlugil, Babylon sahnesinde rock’n’roll ve blues’un başrolde olduğu bir performans sergilediler. Albert King’den Jimi Hendrix’e rock’n’roll’un köklerine indiler.

Baba-oğul sahneye ilk kez birlikte çıkmıyor. Seneler önce Blue Blues Band yıllarında, Yavuz Çetin’in hayatta olduğu günler, Batuhan Mutlugil bir dönem bu efsanevi tayfayla sahneye çıkma, takılma şansına sahip olmuştu. Hatta daha sonra bir Duman röportajında, gitar hakimiyetini büyük ölçüde Yavuz Çetin’e borçlu olduğunu söyleyecekti. Blue Blues Band, Kerim Çaplı, Sunay Özgür, Batu Mutlugil ve Yavuz Çetin’den oluşan aklınıza gelebilecek türlü rock/blues klasiğini kendine has meşrebince yorumlayan efsanevi bir tayfaydı.

Babylon’da gerçekleşen konser, o günleri yad eden bir performanstı. Batu-Batuhan Mutlugil’e tuşlu çalgılarda Jozi Levi, bas gitarlarda Caner Üstündağ ve davulda Utku Ünal eşlik ediyordu. Konser hardplugged olarak tanımlanmıştı, bahsi geçtiği gibi de oldu. Davullar sade ve sakin, gitarlar distortion’dan azade, ‘clean’ bluesy tonlar.

Grup sahneye ve çalınan şarkılara oldukça hakimdi. Yılların blues şarkılarını çaldıklarından kaynaklanmıyor bu, şarkı formları değiştirilmiş. Tecrübe, rahatlık ve grubun birbirini tanımasıyla alakalı. Batu Baba, iki-üç şarkıda bir seyirciye laf attı, “Hatalı çalmıyorsak güzel alkışlayın da tekilaları yuvarlayalım”, “Bizim ailede kurtulamadığımız bir Jimi Hendrix hastalığı var” ve şarkı sonlarında “Teşekkürler arkadaşlar”…

Nostaljik bir gece böyle yaşanır, böyle yaşatılır. Kemancı günleri, erken dönem Mojo, Blue Blues Band ve Yavuz Çetin… O günleri yaşayan, bilen, duyan, kulağına ilişen herkese, yeniden yaşatma/anımsatma konusunda başarılı bir performanstı. Başta Baba’nın, ardından Batuhan’ın, Jozi Levi’nin, Utku Ünal’ın ve Caner Üstündağ’ın ellerine sağlık.

Geçmişten bir Blue Blues Band performansı:

No comments

Leave a reply