AirBnb’ye bir darbe de New York’tan

0 Posted by - 23 October 2016 - O OLDU BU OLDU

Seyahat ettiği yerlerde otel odalarına ve turistik hizmetlere maruz kalmak istemeyenlerin alternatif konaklama adresi olan AirBnb‘ye bir yasak da New York’tan geldi.

Bir süredir üzerinde tartışılan ve New York Valisi Andrew Cuomo tarafından dün onaylanan yasaya göre artık New York’ta AirBnb ve benzeri kurumlar aracılığıyla 30 günden az kiralama yapmak hatta reklamını bile yayınlamak yasak.

Karardan sonra yorum yapan ve yasanın iptali için vakit kaybetmeden mahkemeye başvuracaklarını söyleyen şirketin New York ofisinin başı Josh Meltzer, şehirdeki on binlerce üyelerinin yasalara uygun olarak ev paylaşımında bulunduğunu ve web sitelerinde yayınlayacakları reklam ve bildirilerin anayasada ifade edilen haberleşme ve fikir özgürlüğü ile korunması gerektiğini ifade etti. Faaliyetlerine devam edeceklerini de vurgulayan Meltzer’e göre işin arkasında fiyat rekabetinden rahatsız olan otel grupları var.

airbnb_new-york

Verge‘de çıkan bir başka habere göre ise, 21 Ekim Cuma günü kararın açıklanmasının ardından büyük bir kampanya başlatmak için harekete geçen AirBnb bu iş için 10 milyon dolarlık bir bütçe ayırdı bile.

Bu yılın başında Berlin şehir yönetimi ve İzlanda hükümeti de çeşitli kısıtlama kararları ile kısa süreli ev kiralama sistemine karşı önlem almış, hatta AirBnb’nin merkezinin de yer aldığı San Fransisco da geçtiğimiz Haziran ayında şirketi dava etmişti.

No comments

Leave a reply