ALBÜM // “TESLİM OLMA” – PEYK

1 Posted by - 18 December 2014 - ALBÜM, O OLDU BU OLDU

Temeli 90’larda atılan ve 2000’lerin ilk yarısından itibaren aktif olarak müzik yapan Peyk, ilk albümü “Sulu Şaka”nın ardından 2010 yılında “İçimdeki İz” isimli stüdyo çalışmasını yayınlamıştı. Dört yıllık aradan sonra yeni albümleri “Teslim Olma” ile yeniden karşımızdalar.

“Teslim Olma” öncekilere nazaran daha eklektik bir yapıya sahip. Yerel unsurların daha yoğun hissedildiği şarkılar da var, sınırlar ötesi alternatif rock duruşuna yakın olanlar da… İkinci albüme adını veren “İçimdeki İz” ve “İstanbul” yeni düzenlemeleriyle bu albümde de yer almışlar. Öncekinden bir basamak yukarıda durduklarını söylemek mümkün. Açılış şarkısı “Bu Ben” ve takipçisi üç şarkı klasik gitar, akordiyon ve üflemelilerin, yer yer yaylı ve tuşluların hakimiyet gösterdiği ‘dünya müziği’ standardında tınlayan parçalar. Albümün 5 numaralı şarkısı “Yürüyor Sokak (Sobe II)” uluslararası benzerleriyle yarışacak cinsten modern bir post-punk şarkısı. Altıncı şarkı “İstanbul” şehre yazılmış bir balad. Peşi sıra ‘dalgacı’ şarkılar “Yıkama Kot”, “Romantik Karate”, “Azrail’e Gülümsedim” geliyor. Kapanışı yapan üç şarkı ise albümün özeti gibi. “Ne Oldu Bana” yerel ve keyifli tınlıyor, “Göçük” bluesy akan bir ‘yaşam’ baladı, “Ölümsüzler” ise yaylıları, klasik gitarları ve sözleri ile müthiş bir ‘güle güle’ şarkısı. Tüm şarkı sözlerinin sahibi ve grubun solisti İrfan Alış Radikal’e verdiği röportajda bu şarkıyla ilgili şöyle demiş: “Ölümsüzler ben doğuda askerken, 19 yaşında ve savaş şartlarında yazılmıştır. Kutsallaştırılmış rezil bir savaşta dağlarda birbirine kırdırtılmış gençlerin; ki ben onlara bu toplumun günah keçileri diyorum, ölümlerine yapılmış bir ağıttır…”

Peyk’i 2000’li yıllarda tanımış olsak da, onlar 90’lardan yadigar bir uzun yol arkadaşı gibi hissettirmeyi başarıyor bu albümle. Kapak tasarımı ve kartonet de oldukça başarılı. Her şarkının yanına farklı bir illüstratöre ait çizim iliştirilmiş.

Grup: Peyk
Albüm: Teslim Olma
Tarih: 2014
Plak Şirketi: Kalan

*Peyk, “Teslim Olma”nın tanıtım konseri için 20 Aralık Cumartesi akşamı, sürpriz konuklarıyla birlikte Salon İKSV sahnesinde olacak.

1 Comment

  • YENİ // “KÖLELER VE KİLİTLER” – PEYK | Hafif Müzik 13 February 2015 - 10:23 Reply

    […] “Teslim Olma” isimli son stüdyo albümünü Kalan Müzik etiketiyle yayınlayan Peyk, yepyeni şarkısını Babylon Stüdyosu’nda çaldı. Grup, 11 Mart’ta Babylon’da sahnede olacak. […]

  • Leave a reply