Albümleri okuma kılavuzu…

0 Posted by - 22 February 2011 - O OLDU BU OLDU
Screen shot 2011-02-22 at 8.19.12 AM

Şu çatlak topraklardan az mı ekmek yedi yönetmenlerimiz? Az mı katlar binalar aldılar Cihangir'de Galata'da, Asmalı'da...

Bazen dinlemeden de bir albüm hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Nasıl mı? İşte işaretlerden bazıları…

Tuğla duvar: Büyük ihtimalle rock albümü. Önünde duran ve her biri farklı yönlere bakan bir grup varsa zaten durum ortada.

Çatlak toprak: Şimdi nasıl “kanlı manlı, karanlık” fotoğraf çekme trendi varsa 90’larda da çatlak toprak vardı. Üzerine bir de kırmızı renkli havada uçuşan mendil ya da kumaş koydunuz mu tadından yenmezdi o estetik. Ancak çatlak toprak aynı zamanda rock’a da alamettir. Yani ya demode bir albüm var karşınızda ya da rock (ya da her ikisi).

Kulaklık: Dans albümü. İşin içinde bir DJ var. Ama dikkat, iyi DJ ya da dans albümlerinin kapağında kulaklığa pek rastlanmaz.

Silikon dudak: Genellikle hevesli bir kıza yardımsever birileri albüm yapmış anlamına gelir. Dudakların sahibi yaşını başını almış bir hanımefendi ise durum değişir. O zaman kendini kanıtlamış bir sanatçının albümüyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Normal dudak: Genelikle romantik şarkılardan oluşan derlemelerde karşılaşılan bir durumdur. Dudak kıpkırmızı ve ortam loşsa albümün romantizm vurgusu artar.

Seren Serengil: O albümde Seren Serengil’in olduğu anlamına gelir.

Kırmızı mum, kalp ya da her ikisi: İyiye alamet değil. Sevgililer Günü geyikleriyle ilgili bir şey olabilir. İşin ucunda ya masraf var, ya azar ya da surat. Kırmızı kalp gördün mü kaç…

Deri ceket: Rock olduğu kadar türkü ya da özgün müzik anlamına gelir. Ceketin türüne göre fantezi de olabilir. Yabancı albümlerde rap’e işaret eder. Hele o deri ceketin üzerinde Louis Vuitton logosu deseni falan varsa.

Bikini: Yaz hitleri albümü. Muhtemelen bir serinin yedinci, dokuzuncu olanı falan.

Not: Bu yazıda yer alan imgelerin gerçek hayattaki albümlerle arasındaki benzerlikler tamamen tesadüften ibarettir. Seren Serengil’in de gerçek hayattaki Seren Serengil’le arasındaki benzerlik bir tesadüften ibarettir.

2 Comments

  • denise 19 March 2011 - 14:35 Reply

    Budur:)

  • Fatih 12 June 2011 - 21:55 Reply

    😀 koptum Seren Serengil kısmına.

  • Leave a reply