ALEX TURNER: “Rock’n Roll bataklığın İçİnden üzerİnde çamurla çıkıp gelİyor”

0 Posted by - 21 February 2014 - O OLDU BU OLDU

Her yıl İngiltere’nin en önemli ödüllerinin dağıtıldığı Brit Awards 2014 ödül töreni önceki akşam Londra’da gercekleşti.
Müzik dünyasının en önemli isimlerinin yarıştiğı ve bulustuğu Brit Awards töreninin heyecanlı gececeği gecenin en başından belliydi.
David Bowie En İyi Erkek Şarkıcı ödülünü almaya gelemedigi icin onu temsilen ödülü almak üzere sahneye Kate Moss çıktı. Ziggy Stardust kostümüyle sahneye çıkan Moss, Ellie Goulding, Daft Punk ve One Direction’ın geceye damgasını vuracağı düşünülürken Arctic Monkeys solisti Alex Turner resmen sahne çaldı.
Yılın Albümü ve Yılın Grubu gibi iki en önemli ödülü kapan Arctic Monkeys’in solisti Alex Turner ödülleri alırken yaptığı teşekkür konuşmasıyla yıllarca hatırlanacak.

Turner, yaptığı konuşma nedeniyle dün bir cok gazete ve websitesinde geniş yer buldu. Twitter’da TT oldu gün boyu.
Yılın En İyi Grubu kategorisinde birlikte aday gosterildigi One Direction’la “Biz En İyi Grup Ödülünü One Direction kazanır diye £15 iddia kuponu oynamıştık. Paramız çöpe gitti” diye dalga gecen grup üyeleri bununla da yetinmedi.
Elvis Presley saç kesimli Alex Turner, Yılın En iyi Albümü ödülünü alırken yaptığı teşekkür konuşmasında “Rock’n Roll ha? Rock’n Roll bir yere gitmiyor. Kış uykusuna yatabilir. Bataklığa batabilir. Ancak Rock’n Roll’un evrenin döngüsel doğasının içinde kendisini kabul ettirecek kuralları vardır. Rock’n Roll bataklığın içinden üzerinde çamurla çıkıp geliyor. Tepenizdeki cam tavanı kırarak odaya dalıyor. Üzerindeki pisliğe rağmen her zamankinden daha iyi görünüyor. Evet, Rock’n Roll’u bazen unutuluyor sanabilirsiniz ama o hiçbir zaman ölmeyecek. Ve bununla ilgili yapabileceginiz hiçbir şey yok.” dedi ve kalbimizi tekrar fethetti.
Sahneden inerken “İsterseniz mikrofonun faturasını bana yollayın” dedi ve mikrofunu yere atarak gitti. Salon alkışlarla yıkıldı. Alex Turner yıllar sonra, bir rock’n roll solistinin nasıl olması gerektiğini dosta düşmana gösterdi. Uzun zamandır görmediğimiz ama özledigimiz bir performans sergiledi.
İngilizlerin “en ilham verici konusmalar” listesinde birinci sırayı 2. Dünya Şavası’nda yaptığı konuşmayla Winston Churchill alır. Dün geceyse şüphesiz Alex Turner, en ilham verici ikinci konusmayı yapan İngiliz olarak adını tarihe yazdırmıştır.
Alex Turner’in konuşmasının İnigiltere ve dünyadaki, özellikle ülkemizdeki tüm rock’n roll’culara ilham vermesi dileğiyle…

Tülay Kalyon

1 Comment

  • VIDEO // “Arabella” – Arctic Monkeys | hafifmuzik 03 March 2014 - 07:20 Reply

    […] “Rock’n'roll bataklığın içinden üzerinde çamurla çıkıp geliyor“, yeni haftaya “Arabella”nın videosuyla başlatıyor. […]

  • Leave a reply