Alın tarih sizin olsun, şarkılar bizimdir!

0 Posted by - 07 January 2012 - O OLDU BU OLDU

20120107-170156.jpg

New York’taki yeni yıl kutlamaları sırasında bu yıl ilginç bir olay yaşandı. Times meydanında sahneye çıkan Cee Lo Green (Gnarls Barkley üyesi, solo albümü de pek güzeldi) John Lennon’ın “Imagine”ini söylerken sözlerde “ufak” bir değişiklik yaptı, kıyamet koptu…

Lennon “Nothing to kill or die for, and no religion too” diyor. “Uğruna öldürecek ve ölünecek hiçbir şey olmadığını hayal edin ve dinlerin de olmadığını”.
Cee Lo burayı “Nothing to kill or die for, and all religion are true” olarak değiştirdi. “Uğruna öldürecek ve ölünecek hiçbirşey olmadığını hayal edin, Ve dinlerin gerçek olduğunu! (ya da gerçekleştiğini)”
Çevirisi bu. Ne demek istedi bilmiyorum, iyi çocuktur kedisini severiz, ama şu anda bir kısım sosyal medya bu “değişikliği” konuşuyor. Kimilerine göre bu bir muhafazakar ayar. Kimilerine göre “dinlerin olmadığı bir dünya hayal ediyorum” demek hâlâ sadece John Lennon kadar cesur ve “Eyvallah”sızların harcı. Cee Lo bunu “söyleyemedi”. Kimilerine göreyse basbayağı saygısızlık.
Bizde olsa “iyi olmuş” diyenlerle “olmaz” diyenler hemen kamplaşır, bir taraf Ergenekoncu, diğer taraf yandaş olarak damgalanır ve bu mesele günlerce televizyonlardaki konuşan kafalar tarafından irdelenir uzmanlardan görüş alınırdı.
Benim bu olaydan bir kez daha anladığım, dünya giderek muhafazakarlaşıyor…
Ve dünya ne zaman muhafazakarlaşsa uğruna ölünecek ve öldürecek şeylerin sayısı çoğalıyor. Tarih dinamiktir, her dönem yeniden yazılır falan filan tamam ama şarkılara dokunmayın kardeşim. Alın tarih sizin olsun ama şarkılar bizimdir.

3 Comments

 • Nermin ÇEVİK 07 January 2012 - 18:41 Reply

  aman amma da uzattılar istediği gibi söylesin.

 • 07 January 2012 - 22:42 Reply

  açılım yapmış aslında;
  “Nothing to kill or die for, and all religion are true” diyerek. belki bi de böyle düşün demiş. :> dinler de çarpıtılıyor malumunuz.
  tabii dediklerinde haklısın…

 • Zihni 08 January 2012 - 18:44 Reply

  bence tam tersi. bu şarkıdaki değişikliği yuhalayanlar muhafazakar bir tavır içinde oluyorlar; çünkü muhafazakarlık dinle değil değişimle ilgili birşeydir. bu tez canlı lennon fanları da bu davranışlarıyla değişime karşı çıkmıştır ki lennon’ın onaylamayacağı bir davranış bu.

  not: lennon’la alıp veremediğim birşey yok. bilakis lennon’ı çok severim. bu yüzden de bu başlığa yorum yazmak istedim.

 • Leave a reply