Alman mahkemesinden devrim gibi karar: “Evde basılan bilete hizmet ücreti yok!”

2 Posted by - 07 September 2016 - O OLDU BU OLDU

Almanya’da geçtiğimiz aylarda mahkemelere intikal eden bir konser bileti vakası önceki gün tüketicinin lehine sonuçlandı.

Ülkenin Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki yerel tüketici hakları örgütü tarafından mahkemeye taşınan anlaşmazlığa göre, Almanya’da faaliyet gösteren CTS Eventim adlı siteden online olarak bilet satın alan bir müşteri, bileti kendi yazıcısından basma seçeneğini işaretlemesine rağmen bu işlem için hizmet bedeli ödemek zorunda kaldı.

Hemen hemen bütün benzer bilet sağlayıcı sitelerde tahsil edilen bu bedeli iptal ettirebilmek için açılan dava nihayet sonuçlandı ve Bermen bölge mahkemesi evde basılan bir bilet için firmanın herhangi bir bedeli müşterisinden talep edemeyeceğine, bu bedelin ancak bilet postayla yollanıyorsa alınabileceğine karar verdi.

eventim 4

Haberi hazırlayan IQ’ya göre Eventim kararı beğenmese bile temyize gitmeyi düşünmüyor çünkü Alman yasalarına göre karar bir üst mahkemede onanırsa şirket geçmişe yönelik olarak bütün müşterilerine geri ödeme yapmak zorunda kalabilir. Britanya menşeli bir şirket olan Eventim’in Almanya kolu olarak faaliyet gösteren CTS Eventim, biletini evde basmayı tecih eden müşterinden bu iş için 2,5 Euro para tahsil ediyordu.

Kararı emsal olarak kabul edeceklerini söyleyen tüketici hakları örgütü yetkilileri, Almanya’da yaygın olarak kullanılan ADticket, Ticketmaster, ReserviX, easyticket, BonnTicket ve DTicket için de vakit kaybetmeden benzer davalar açacaklarını ifade ettiler.

No comments

Leave a reply