Amerikan Adalet Bakanlığı kılıcını çekti: Konser devi “Live Nation” hedefte…

0 Posted by - 03 April 2018 - O OLDU BU OLDU

ABD konser ve canlı gösteri piyasasında lider konumunda bulunanan organizasyon şirketi, bilet satış portalı Ticketmaster ile yaptığı ortaklıktan dolayı mercek altına alınıyor.

New York Times’da yayımlanan habere göre, içlerinde dünyaca ünlü isimlerin de olduğu 500’den fazla sanatçının canlı gösterilerini organize eden Live Nation, ülkenin birçok noktasındaki konser merkezini 2010 yılında satın aldığı biletleme şirketi Ticketmaster ile çalışmaları yönünde tehdit ediyor. Başka bir biletleme şirketi ile çalışmaları halinde hiç bir Live Nation etkinliğine ev sahipliği yapamayacakları konusunda uyarılan tesis yöneticilerinin ifadesini rekabet kurumuna taşıyan bir diğer piyasa oyuncusu AEG‘ye göre mevcut durum ABD antitröst yasalarını çiğnemekle eşdeğer.

Ticari hayatta rekabete önem veren ve bu konuda keskin yasalara sahip olan ABD’de, sekiz yıl önce gerçekleşen birleşme sonrasında yine benzer konular gündeme taşınmış ve Adalet Bakanlığı Live Nation’a özel bir mutabakat metni imzalatarak iki şirketin aynı çatı altında çalışmasına izin vermişti. Fakat rekabet kurumuna yapılan güncel şikayetler meseleyi yeniden Adalet Bakanlığı’nın önüne taşıdı ve bu defa iddialar çok ciddi. Yapılan ön araştırmaya göre şikayetler şu an için Atlanta, Las Vegas, Minneapolis. Salt Lake City, Louisville ve Oakland üzerinde yoğunlaşıyor. Habere göre New York Savcılığı’ndaki antitröst masasının başındaki Beau Buffier, daha önce imzalanan mutabakat metninin bu tür zorlamaları kesin bir dille yasakladığını ve mevcut şikayetlerin rekabet ortamının engelenmesi anlamına gelip gelmediğini inceleyeceklerini söyledi.

New York Times’ın haberinden sonra bir açıklama yayımlayan Ticketmaster başkanı Jared Smith ise piyasadaki rakiplerinin olan biteni farklı bir şekilde yansıtmaya çalıştığını ve faaliyetlerinin tamamen rekabet kurallarının içerisinde olduğunu vurguluyor. Savcılığın yürüttüğü ön soruşturmanın yönü önümüzdeki haftalarda belli olacak.

Habere konu olan New York Times makalesinin orjinal metnine erişmek isteyenler için link burada.

No comments

Leave a reply