Amerikan müzik endüstrisinin devrim gibi kararı devrede

1 Posted by - 02 March 2016 - O OLDU BU OLDU

58 yıldır altın ve platin plak ödüllerini belirleyen kurum olan Amerikan Kayıt Endüstrisi Birliği’nin (RIAA) aldığı son karar tüm dünyada müzik dinleme alışkanlıklarını değiştirecek nitelikte.

Bugüne kadar resmi olarak 500.000 adet satılan albüm veya single için altın, 1.000.000 adet satılanlar içinse platin plak ödülü tescil eden kurum, Şubat ayında yayınladığı son bildirisinde, bundan sonra internet ortamından yapılan stream dinlemeleri de sertifikalandırma açısından hesaba katacağını duyurdu.

Bu hesaba göre, Youtube dahil Spotify, Apple Music veya Tidal gibi herhangi bir müzik stream dinleme servisindeki 1.500 dinleme (veya izleme) 1 albüm ya da 10 parça olarak sayılacak. Bu hesaba göre internet ortamında 750 milyon skora ulaşan bir albüm altın plak almaya hak kazanacak.

Yeni hesaplamaya göre RIAA şimdiden 29 yeni sertifikalandırma yaptı bile. İlk talihliler ise altından platine geçen Kendrick Lamar’ın “To Pimp a Butterfly”ı, Miranda Lambert’ın “Platinum”u ve Hozier’in kendi adını taşıyan albümü oldu.

Kurum yetkilileri kararın doğruluğunu savunsa da, Larry Stessel gibi Sony, Mercury ve EMI’de yöneticilik yapmış tecrübeli bir isme göre stream müzik hala bedava müzik anlamına geliyor. “İnternetten dinlenen müziğin, radyoda çalınandan bir farkı yok. Ortada hala fiziki olarak 8 milyon albüm satan Adele gibi insanlar varken, tüm bu dinlemeleri sertifikalandırmak çok saçma” diye açıklıyor mevcut durumu Stessel.

adele 1

RIAA’nın yeni kararının, eserlerini stream müzik kanalında yayınlamak istemeyen birçok müzisyen için karar değiştirici nitelikte olabileceği konuşulurken, her yıl cirosunu neredeyse ikiye katlayarak ilerleyen (2014’te 1 milyar dolardı) stream müzik piyasasının daha da hızlı büyüyeceği düşünülüyor.

RIAA stream müzik verilerini toplamaya ilk defa 2013 yılında başlamış ve “Digital Single Awards” adıyla yeni bir sertifikalandırmaya gitmişti.

No comments

Leave a reply