Amerikan perakende devi Best Buy CD satışını bitiriyor

0 Posted by - 05 February 2018 - O OLDU BU OLDU

Teknolojik gelişim ve farklılaşan dağıtım kanalları özellikle son çeyrek yüzyıla damgasını vuran formatı tarihe gömmeye başladı.

İnsanların müziğe dijital platformlar üzerinden ulaşmayı tercih etmesi müzik şirketlerinin ve dolayısıyla perakende satış noktalarının yeni bir döneme girmesine neden oluyor. Kayıtlı müzik cirolarının artık yarısından fazlasın teşkil eden stream müziğin de pazar payını iyiden iyiye arttırmasıyla fiziki formatlar nostalji müzesinin yolunu tutmaya başladı.

Amerika’nın en köklü perakende elektronik firmalarından biri olan Best Buy bu yılın ortalarından itibaren CD raflarını mağazalarından kaldırma kararı aldı. Best Buy’dan yapılan açıklamaya göre geçen yıl şirket sadece 40 milyon dolar CD cirosu yaptı ve yönetim kurulu CD raflarının kapladığı alanın daha karlı başka ürünlerle değerlendirileceğine inanıyor. Plak ve son yıllarda talebi gittikçe artan pikap satışlarının ise devam edeceği yine Best Buy cephesinden yapılan açıklamalar arasında. İndirim market zinciri Target ise CD satışında stoklu olarak çalışmayı bırakacağını ve bundan böyle müzik şirketlerine satılan mal kadar ödeme yapacağını duyurdu.

Amerika’da geçen yıl 89 milyon adet CD satıldı ve bu rakam 2001 yılında 800 milyon olarak kayıtlara geçmişti.

No comments

Leave a reply