Amy Winehouse’un yeni albümü “Lioness: Hidden Treasures” hakkında…

0 Posted by - 06 December 2011 - ALBÜM, O OLDU BU OLDU


Hafif Müzik Londra temsilcisi Tülay Kalyon bildiriyor…

2006‘da çıkan efsanevi Back To Black albümünden sonra, Amy Winehouse’un üçüncü albümünün cok ses getireceğini hepimiz biliyorduk. Kimse hikayenin böyle bir mutsuz sonla bitmesini istemese de işte karşınızda Amy Winehouse’un hayatta olsa bu kadar çabuk ulaşamayacağımız (bir nevi züğürt tesellisi) son/gerçekten son stüdyo albümü; Lioness Hidden Treasures.

“Lioness” albümü Amy Winehouse’un ölmeden önce kaydettiği ancak yayımlanmamış 12 şarkıdan oluşuyor. Yanlış ellerde cok vıcık vıcık bir proje olabilecek bu albüm, prodüktörler dâhi çocuk Mark Ronson ve Salaam Remi sayesinde tadından yenmez bir albüm olmuş.
Amy Winehouse’u trajik sonlu diva rafına koymadan, samimiyetle yapılmış pırıl pırıl bir albüm. Vokallerde yine o çok güçlü sesli bir divayım havalarından kaçınılmış, Amy Winehouse’un duru ve melankolik sesine ağırlık verilmiş “Lioness”ın açılış şarkısı “Our Day Will Come”ın reggae coverı (şarkının orjinali 1960’lardan Ruby & Romantics’in) çok başarılı.

Albümün en dikkat çekici şarkısı ise “The Girl From Ipenema”, ki şarkı aynı zamanda Amy Winehouse’la prodüktör Salaam Remi tanıştıklarında ona ilk söylediği şarkı olması gibi manevi bir değer de taşıyor.

The Zutons’un “Valerie”si (ki ben The Zutons yorumunu tercih edenlerdenim) ve 60’ların kız grubu The Shirelles’in “Will You Still Love Me Tomorrow?”u (burada da Amy Winehouse’u tek geçerim) önceden bildiğimiz ve sevdiğimiz coverlar arasında.

Albümde aynı zamanda iki de düet bulunmakta. Bunlardan birisi 80’lik delikanlı Tony Bennett’le yapılan, su gibi akan, buram buram vintage kokan “Body & Soul”. Digeri ise Amy Winehouse’un ergenliğinden bu yana flört ettigi rap/hip hop tarzındaki Nas’la düet yaptığı; “Like Smoke”.

“Back To Black” albümden “Tears Dry…” ve “Wake Up Alone”un demo versiyonlarını da dinleyebileceğiniz bu albüm, Amy Winehouse sevenleri üzmez, kırmaz, trajik havalara girip rant sağlamaya çalışmaz, gereksiz drama yapmaz. Arşivinizde de çok güzel durur.

Tülay Kalyon, Londra

No comments

Leave a reply