Ankara kulislerinden bildiriyorum!

0 Posted by - 18 January 2010 - O OLDU BU OLDU
img_0566

Tunalı Hilmi'deki dib sahnede Rock'n Dark kuyruğu...

Ama Meclis’ten değil. Rock’n Dark her sene tüm yurtta şehir şehir dolaşıp genç grupları dinliyor, seçiyor ve müzik dünyasına kazandırıyor. Bu yıl Ankara ayağına ben de katıldım.  9 Ocak’ta dib Sahne’de önce üç grubu dinledik, ardından Manga çıktı. Gezdik tozduk geç de olsa notlarımız şöyle…
Havaalanı bir saat, havaalanında aranmalar maranmalar kemer çıkar kemer tak 45 dakika. Ankara’ya uç bir saat de oradan. Ne etti? 2 saat 45 dakika. Havaalanından çık, arabaya bin şehre gir, trafik mrafik ekle bir saat daha… 3 saat 45 dakika. Otobüsle rahat rahat 5, arabayla 4 saat sürüyor zaten. Ankara’ya uçakla gitmeyin.

Ankara’da 49’a gittim. Nedir 49? Kebapçı. O ne biçim kıymalı pide, o ne biçim lahmacun, o nasıl iskender? Hıncal Uluç gibi oldum ama gruptakiler şahidimdir (Melis Alphan, Ayhan Abayhan, Melis Danişmend, Çağkan Tekil, Şafak Ongan, Doğu Yücel). Yok hepsini yemedim canım, ucundan tadına baktım. Bir de Aspava varmış. Gelecek sefere…

-“Ankara Avatar”ını gördüm (işte yanda). Bildiğin Avatar. Ya da sabah sabah uykulu kafayla bize öyle geldi. Tunalı Hilmi Caddesi’nde bir adet var, gidin görün.

img_0570

Hayat ve zaman isimli eser...

Üç yeni grup dinledim. Bir tanesini beğendim. Diğer ikisine öğütler verdim. İçimden tabii.

Rock müziğin geleceği için genç gruplara gitar kotası konmalı. Her şarkıda en fazla bir adet solo atılacak. Solo 10 saniyeyi geçmeyecek. Şarkının her noktasında aynı tonda ve aynı volümde elektro gitar kullanımı yasaklanacak. Gerekirse gitarist yasaklanacak. İhtiyacı olan gruplara bakanlık tarafından gitarist verilecek… Ankara havası yaramadı bana…

Ankaralılar çok misafirperver. Her an yanınıza biri gelip elindeki shot’ları size içirebiliyor. “Bitecek onlar, bitecek” ifadesi… Güler yüzlü Ankaralılar müzik dinlemeyi ve konser izlemeyi de seviyor. Uzun zamandır bir mekanın kapısında 100 metrelik kuyruk görmemiştim. Manga konseri de ayrıca bayağı coşkuluydu.

Ankara Esenboğa havalimanındaki masaj koltuğu koltuk değil fortçu mübarek. Resmen değdiriyor ayıptır söylemesi. Yetkililere sesleniyorum, bu koltuk maksadını aşmış. Yabancı ülke devlet adamları boş bulunup otursa İsrail krizinden büyük kriz çıkar. Dikkat etmek lazım. Bilginize.

Ankara’nın en iyi yanı oradaki insanlar. Tanıdık tanımadık bir sürü dost geldi bizi yalnız bırakmadı. Cümleten teşekkürler Ankara. Bir dahaki sefere daha uzun kalmaya gelirim. Söz.

1 Comment

  • ahmet muteferrika 19 January 2010 - 23:16 Reply

    güler yüzlü ankara insanıda mı oluyomus bunca yıllık ankaralıyım ilk defa sizden duyuyorum

  • Leave a reply