Apple Music 56 milyon aboneye ulaştı

0 Posted by - 03 December 2018 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Global piyasada Spotify’ı zorlayabilen tek rakip olan Amerikalı müzik devi kayıtlı abone sayısını arttırmaya devam etse de hedeflerinden hala çok uzak.

Mayıs ayında Apple CEO’su Tim Cook’un 50 milyon rakamını telaffuz etmesinden altı ay sonra Financial Times yeni abone sayısını açıkladı ve 56 milyon sınırının aşıldığını duyurdu. Apple Music’in yeni üyelerine üç aylık ücretsiz deneme süresi hediye etme politikası da göz önüne alınırsa bu rakamın bir miktar geriye gelebileceği ise haberde vurgulanan bilgiler arasında.

– Apple’ın başındaki isim, Tim Cook –

Dünya stream müzik piyasasında lider konumda bulunan İsveç menşeli Spotify, Ekim ayında yayımladığı raporda 87 milyonu ücretli abone olmak üzere toplam 191 milyon dinleyiciye hizmet verdiğini duyurmuş ve şirket CEO’su Daniel Ek, kuruldukları 2008’den bu yana ilk defa üç aylık dönem zararını minimum seviyeye (6,8 milyon dolar) çektiklerinin altını çizmişti. Geçen ay Ortadoğu/Kuzey Afrika pazarına resmen adım atan ve önümüzdeki altı ay içerisinde de Hindistan’da faaliyete geçmeyi planlayan Spotify’ın yıl sonu abone hedefi ise 93-96 milyon.

Her ne kadar ABD piyasasında Spotify’ın önünde olsa da global anlamda rekabet edebilmek için yeni yatırımlar peşinde koşan Apple Music, geçen yıl popüler mobil uygulama Shazam’ı 400 milyon dolara satın almak için kolları sıvamış ve İngiliz menşeli şirketin devir işlemi Avrupa Komisyonu’nun verdiği onaydan sonra resmiyet kazanmıştı.

No comments

Leave a reply