Apple Music ve Shazam ortaklığı Avrupa Birliği’nin merceği altında

5 Posted by - 08 February 2018 - O OLDU BU OLDU

Aralık ayında duyurulan satın alma işleminin ardından Avrupa’daki bazı ülkeler harekete geçti ve piyasa düzenleyici kurumlar soruşturma için hazırlık yapıyor.

1999 yılında kurulan İngiliz menşeli Shazam Entertainment Ltd.’nin 400 milyon dolara Apple Music’e satılmasıyla kurulan ortaklık, Avrupa Birliği’ndeki antitröst yasalarına aykırı olduğu gerekçesiyle Avusturya tarafından Avrupa Komisyonu’na şikayet edildi. Piyasada tekel oluşturmakla suçlanan Apple/Shazam ortaklığının incelenmesini talep eden dilekçeye Fransa, İzlanda, İtalya, Norveç, İspanya ve Spotify’ın anavatanı İsveç de imza atarak şikayet ortak oldu.

Apple’ın kullandığı iOs işletim sisteminde de benzer bir şarkı tanıma sistemi olması sebebiyle yapılan başvuru sonrası, Amerikalı şirketin satın alma işleminin geçerli olması için Avrupa Komisyonu’na resmi olarak başvurması gerekiyor. Eğer komisyon ön incelemeden sonra daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyarsa soruşturmanın derinleştirilmesine karar verebilir.

2016 Eylül rakamlarına göre yaklaşık 1 milyar defa indirilen Londra merkezli mobil uygulama rekor denecek kadar çok kişi tarafından kullanılsa da, finansal desteğe ihtiyaç duymaktan ve buna rağmen zarar açıklamaktan kurtulamadı. Geçtiğimiz Eylül ayında yayınlanan 1 mali yıllık bilançoya göre 54 milyon dolar ciro yapan Shazam, vergi öncesi rakamlar baz alındığında 5,3 milyon dolar zararda. 2016’da doğrudan yatırım bulmakta zorlanan şirket en son 2015’te yatırımcılardan 143,5 milyon dolar destek almayı başarmıştı.

No comments

Leave a reply