Apple Music’ten Jimmy Iovine acı konuştu: “Stream müzikte para yok”

3 Posted by - 01 December 2017 - O OLDU BU OLDU

Artık yeteri kadar albüm satamayan ve turne gelirleriyle ayakta durmaya çalışan müzik sektörünün imdadına son yıllarda stream müzik yetişti. Geçmişi 10 yılı bile bulmayan ve insanlara cihazlarına indirmeden sınırsız müzik dinleme imkanı veren bu sektör ilk başlarda çok küçük yüzdelerle bilançolara girse de şu anda tüm kayıtlı müzik gelirlerinin %50’sinden fazlasını teşkil ediyor.

Müzik şirketleri memnun, yıllar sonra ciroları rekor kırmaya başladı fakat işi sırtlayan Spotify, Apple Music, Amazon ve Google gibi dev şirketler için durum pek de öyle değil. Cirolar sürekli büyüyor fakat karlılık hala bir hayal.

Apple Music’in başındaki isim olan ve sektörün en tecrübeli isimleri arasında yer alan Jimmy Iovine, önceki gün Billboard’da çıkan röportajında konuya değiniyor ve stream müzik işinin bu şekilde çok uzun ömürlü olmayacağını ima ediyor.

Yılın ilk yarısında %17’lik bir artış göstererek 4 milyar doların üzerinde bir ciroya ulaşan ABD piyasasını yakından analiz eden Iovine’a göre stream müzik işinde kar marjları çok düşük ve cirolar her yıl katlanarak artsa bile karlılık asla sürdürülebilir bir sistem vadetmiyor. “Apple, Amazon, Google… Bunların hepsinin birçok başka işi var ve stream müzik sadece küçük bir kol. Apple telefon satar, tablet satar, Amazon ücretli video ağı Prime’a yüklenir ama bir şekilde bütçesini toparlar. Fakat Spotify öyle değil, onların tek işi bu” diye konuşan Jimmy Iovine piyasanın kırılganlığına değindi ve “Bir sabah Amazon CEO’su Jeff Bezos uyansa ve -bugünden itibaren aynı hizmeti $7.99’a veriyoruz- dese bu fiyat Amazon’u yıkmaz fakat piyasa tepetaklak olur” diyerek stream müzik işinin bu fiyatlarla tek başına ayakta kalmasının zor olduğunu ifade etti.

Stream müzik sektörünün dev kuruluşların gölgesinden çıkıp tek başına ayakta kalabilmesinin tek yolu olarak özgün içerik üretimini işaret eden Iovine’a göre bunun en başarılı örneği Netflix. Röportajın orjinal metnine buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply