APPLE MUSIC’TEN TAYLOR SWIFT’E CEVAP: “ÜCRETSİZ KULLANIM DÖNEMİNDE SANATÇILARA PARA ÖDEYECEĞİZ”

0 Posted by - 22 June 2015 - O OLDU BU OLDU

Ay sonunda hizmete girecek Apple Music uygulamasının ilk üç ay ücretsiz olarak kullanılacağını açıklayan Apple, hak sahiplerine ödeme yapılıp yapılmayacağı konusunu karanlık bırakınca itirazlar yükselmeye başlamıştı.

Önceki gün konuyla ilgili açık bir mektup yayınlayan Taylor Swift, “1989” adlı albümünü niye Apple Music’ten geri çektiğini açıkladı ve şirketin ödeme politikasını eleştirdi.

Çok ölçülü ve nazik bir dille yazılan mektupta özetle, “Ben beşinci albümümü çıkarttım ve artık kendi ekibimin ve konserlerimin masraflarını karşılayabilirim ama borç parayla ilk single’ını çıkartan genç bir müzisyen veya gece gündüz çalışan bir prodüktör bu masrafları kaldıramaz. Üç ay, ödeme almadan çalışmak için çok uzun bir dönem ve emin olun bu sadece bende değil, bütün müzik dünyasında hayal kırıklığı yarattı” diyen Swift, mektubun sonunda da, “Biz sizden bedava iPhone istesek ne hissedersiniz?” diye de durumu özetledi.

Mektubun üzerinden henüz 24 saat geçmeden Twitter üzerinden konuya açıklık getiren Apple’ın internet yazılım ve servisleri departmanı başkan yardımcısı Eddy Cue, ücretsiz kullanım döneminde sanatçılara ödeme yapılacağının garantisini verdi.

apple

Ücretsiz kullanım döneminde kullanıcılar para ödese de ödemese de sanatçıların bundan etkilenmeyeceğini de belirten Cue, “Sizi duyduk Taylor Swift ve diğer bağımsız müzisyenler. Sevgiler.” diye mesajını tamamladı.

1 Comment

  • TAYLOR BİZİ DE KURTAR | Hafif Müzik 28 June 2015 - 11:27 Reply

    […] deneme süresi boyunca sanatçılara ödeme yapmayacağını duyurmuştu. Swift, Apple CEO’suna yazdığı mektupta bunun hak ihlali olduğunu anlattı, bu durum değişmezse şarkılarını bu platforma […]

  • Leave a reply