APPLE’DAN TIDAL’A: “SANATÇIMI YEDİRTMEM!”

0 Posted by - 31 August 2015 - O OLDU BU OLDU

Stream piyasasında işler, 80’li yıllardaki gazino savaşlarına dönmeye başladı.

Jay Z’nin 56 milyon dolara satın alarak Mart ayında piyasaya soktuğu İsveç kökenli Tidal’ın elektronik devi Apple ile başı dertte. Önceki gece, 2005’teki Katrina kasırgasında zarara uğrayan bölge halkına destek için New Orleans’ta düzenlenen “Lil WeezyAna Fest” adlı etkinlikte sahne alan Drake’in performansı, şarkıcının Apple Music ile olan özel anlaşması nedeniyle problem oldu.

Etkinliği düzenleyen Lil Wayne’in aynı zamanda Tidal’ın ortaklarından biri olması ve Festivalin canlı yayınlanması Apple Music’i harekete geçirdi ve şirket, eğer Drake Tidal’ın yayınında gözükürse 20 milyon dolar tazminat isteyeceğini duyurdu.

tidal uyarı

Yayının yaklaştığı saatlerde çaresiz kalan Tidal yöneticileri ise çözümü, Drake sahnedeyken ekrana “Apple sanata müdahale ederek sanatçının stream yayında görünmesini engellemiştir. Sıkıntı için özür dileriz. Performans bitince geri döneceğiz” yazmakta buldu.

tidal twitterAynı duyuruyu Twitter üzerinden de yineleyen Tidal’ın yasal yollara başvurup vurmayacağı ise henüz belli değil.

Tidal’ın hizmeti girdiği günlerde kurucu ortaklar arasında yer alan Drake daha sonra ani bir kararla şirketten ayrılmış ve Apple Music ile özel bir anlaşma imzalamıştı.

İşte Drake’in Apple ve Tidal’ı karşı karşıya getiren Lil WeezyAna Fest performansından bir parça:

No comments

Leave a reply