Ara Güler 90 yaşında hayata veda etti

1 Posted by - 18 October 2018 - O OLDU BU OLDU

Türkiye’nin 20. yüzyıldaki yolculuğunun büyük kısmına tanıklık eden ve çektiği fotoğraflarla ölümsüzleştiren Ara Güler tedavi gördüğü hastanede dün gece kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

Ermeni bir ailenin çocuğu olarak 1928 yılında İstanbul’da doğan ve henüz lise yıllarındayken sinemaya merak sarıp Muhsin Ertuğrul’dan drama dersleri almaya başlayan Ara Güler, İstanbul Üniversitesi’nde ekonomi okuduğu 1950 yılında sinemayı terk edip Yeni İstanbul gazetesinde foto muhabirlik kariyerine adım attı. Kısa süre sonra Hürriyet’e geçen Güler, 1958 yılında Time–Life’ın Yakın Doğu muhabiri olarak işe başladı ve uluslararası işler yapmaya başlayarak Paris Match, Stern, Horizon, Newsweek ve The Sunday Times gibi prestijli yayın organlarında yaptığı işlerle tüm dünyada tanınır hale geldi.

– Picasso ve Ara Güler –

Kariyeri boyunca Salvador Dalí, Pablo Picasso, Alfred Hitchcock, Winston Churchill, Maria Callas, John Berger, Bertrand Russell, Marc Chagall, Willy Brandt ve Indira Gandhi gibi birçok tanınmış isimle çalışma fırsatı bulan Ara Güler, özellikle İstanbul sokaklarında çektiği fotoğrafları ile akıllara kazınmıştı.

Aralarında Fransız Légion d’honneur ödülünün de bulunduğu sayısız ödüle layık görülen Ara Güler’in cenaze programının gün içerisinde netlik kazanması bekleniyor.

No comments

Leave a reply