Arap stream platformu Anghami 30 milyon kullanıcıyı aştı

0 Posted by - 15 February 2017 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Akıllarda sadece savaş, çatışma ve anlaşmazlıklarla yer eden Ortadoğu’nun sessiz sedasız büyüyen stream müzik pazarı ciddi miktarda insana online müzik dinletmeyi başarıyor.

Eddy Maroun ve Elie Habib tarafından ilk kez 2010 yılında fikir olarak ortaya atılan bölgesel stream platformu 2012’de ete kemiğe büründü ve ortaya, bugün üye sayısı 30 milyonu aşan Anghami çıktı.

- Eddy Maroun ve Elie Habib -

– Eddy Maroun ve Elie Habib –

BBC’ye konuşan ve bugün şirketin CEO’su olan Eddy Maroun, Ortadoğu’da bir stream platformu kurma girişiminin, insanların korsan müzik dinlemekten başka çaresi olmadığı bu bölgede hızla taban kazanacağını düşündüklerini ve bu mantıkla plak şirketlerine giderek ilk anlaşmalarını yaptıklarını söylüyor.

Ücretsiz üyelik seçeneğinin yanı sıra bir de premium üyelik sistemi olan Anghami, kazancının büyük kısmını ücretsiz üyelerin izlediği reklamlar üzerinden elde ediyor ve kataloğunda, çoğu Ortadoğu kökenli olmak üzere, 20 milyon şarkı barındıran şirketin bir ayda dinlettiği şarkı miktarı 500 milyon.

Henüz ciro anlamında uluslararası rakiplerinin çok gerisinde olan Anghami, sadece reklam gelirleriyle 2016’da 10 milyon dolar ciro yapmayı başardı ve Maroun’a göre Beyrut merkezli şirket her yıl bu rakamı katlayarak gitme potansiyeline sahip.

Denemek isteyenler için platformun linki burada.

No comments

Leave a reply