Araştırma: Amerikalılar müziği hala radyodan dinliyor

1 Posted by - 18 September 2018 - O OLDU BU OLDU

Tüm dünyada müzik endüstrisinin lokomotifi konumunda olan ABD piyasasını mercek altına alan çalışmada genç ve yaşlı dinleyicilerin müziğe ulaşmak için tercih ettikleri kanallarla ilgili oldukça çarpıcı bilgiler mevcut. Amerikalıların günde ortalama 151 dakikalarını müzik dinlemek için ayırdığı da yine araştırmanın sonuçlarından.

AudienceNet ve musicbiz.org tarafından yapılan ortak araştırmaya katılan 3.000 kişilik anket grubu soruları cevapladı ve yaşları 16 ve üzeri olan bu dinleyicilerin eğilimleri ABD için önemli bir değişimi işaret etti. Sonuç raporuna göre ülkede müzik dinlemek için ilk sırada kullanılan mecra %31 ile hala klasik yayın yapan radyolar ve onu %27 ile stream müzik platformları takip ediyor. Klasik radyolar bir önceki 2017 rakamının %3 altında olmasına rağmen tahtını korudu fakat %1 artış ile ikinci sırayı alan stream müzikle arası biraz daha kapandı.

Üçüncü sırayı %2’lik artış %12’yi yakalayan internet radyoları alırken, %3 düşüşle %10’da tutunmayı başaran dijital satın almalar (download) ancak dördüncü sıradaki tercih oldu.

Araştırmaya göre ilk sırayı hala elinde bulunduran klasik radyoların geleceği pek parlak gözükmüyor çünkü bu mecranın ana müşterisi 45-54 yaş (%42), 55-64 (45%) aralığı ve 65 yaş üstü (%45) dinleyiciler. Arkadan gelen genç kuşakların yani 16-19 ve 20-24 grubunun ise sadece %12’si klasik radyo yayınlarını müzik dinlemek için tercih ediyor. Aynı grupta Stream müzik platformlarını ilk sıraya koyanların oranı ise %49. Stream müziğin en isteksiz müşterisi ise %8 ile 65 yaş üzeri Amerikalılar.

Yakın gelecekte bu tercih anketinde ilk sırayı alacağı neredeyse belli olan stream müzik ile ilgili bir bilgi daha paylaşan sonuç raporu, bu mecrayı tercih edenlerin en çok Youtube (%38) kullandıklarını, Spotify’ın ise %28 ile ikinci sırada geldiğinin altını çiziyor. Bu yazın başında ABD genelinde Spotify’ın ücretli kullanıcı sayısını geçen Apple Müzik ise pastadan ancak %9 pay alabiliyor.

Ayrıntıları merak edenler için araştırmanın tamamına buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply