Araştırma: Ne kadar çok testosteron, o kadar az klasik müzik

2 Posted by - 03 February 2018 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Hormonlar ve müzik tercihleri hakkındaki araştırma bu defa Japon bilim insanlarından geldi. Sonuç erkekler açısından oldukça belirleyici.

Japonya’daki Nagasaki Üniversitesi’nden Hirokazu Doi ve Kazuyuki Shinohara’nın 20’li yaşlarının başındaki 37 erkek ve 39 kadın üzerinde yaptığı çalışmada deneklerden farklı tarzlardaki 25 parçayı dinleyip puanlamaları istendi. “Çok beğendim – hiç beğenmedim” arasında değişen bir skalada verilen cevaplar derlendi ve sonuçlar, deneklerden alınan salya örnekleri sayesinde tespit edilen testosteron seviyeleri ile eşleştirildi.

Sonuç raporunda kadınlar için belli bir korelasyon gözlemlenmediği vurgulanırken erkekler de ise testosteron ve müzik tercihleri arasında belirgin bir ilişki olduğu açıklanıyor. Klasik müziğin yanı sıra caz müziğini de -Sofistike müzikler- sınıfına dahil eden araştırmacılara göre testosteron seviyesi yüksek erkekler daha dominant bir karaktere sahipler ve antisosyal olmaya daha yatkın olan bu tipler mevcut sisteme isyan konusunda da daha saldırgan olabiliyorlar.

Bu genel özellikler nedeniyle de oturmuş sistemi daha çok temsil ettiğine inanılan klasik müzik ve caz gibi müzikler de bu tip insanlara itici gelebiliyor.

Raporlarında bir konunun daha altını çizen Hirokazu Doi ve Kazuyuki Shinohara,üzerinde çalıştıkları denek grubunun benzer kültürel tabandan gelen küçük sayılabilecek bir grup olduğunu belirtiyor ve daha kapsamlı bir araştırma ile sonucun daha net olarak alınabileceğini söylüyorlar.

İlgilenenler için araştırmanın linkine buradan erişmek mümkün.

No comments

Leave a reply