Araştırma: Popüler müzik eskiye göre çok daha “Üzgün”

0 Posted by - 17 May 2018 - O OLDU BU OLDU

Dünya değiştikçe insanlar da değişiyor ve müzik de bu köklü değişimin etkisinde kalmaktan kurtulamıyor.

Kaliforniya Üniversitesi Irvine Kampüsü’ndeki araştırmacıların yazdığı rapor, Royal Society Open Science’da yayımlandı ve sonuçlar müzik dinleyicisi açısından oldukça ilginç. 1985 ve 2015 yılları arasındaki 500.000’den fazla şarkıyı mercek altına alarak “Mutlu”, “Üzgün”, “Canlı” gibi başlıklar altında sınıflandıran araştırma ekibine göre mutlu şarkıların sayısı gittikçe azalırken üzüntülü şarkıların sayısı ise geometrik olarak artmış. Zaman ilerledikçe şarkıların daha çok dans ritmi içermesine de dikkat çeken araştırmacı Natalia Komarova’ya göre insanlar sorunlarını unutmak için daha çok parti yapıp kendilerini dansa vermiş gibi gözüküyor.

Tarz anlamında yaşanan değişime de dikkat çeken rapora göre özellikle 2000’li yılların başından itibaren rock müzik üretiminde belirgin bir düşüş var ve bu devrede açığı dans/pop ağırlıklı parçalar kapatıyor. 2000’lerden bugüne uzanan dönemde yapılan hit parçalardaki kadın (veya kadın liderli grup) ağırlığı ise belirgin bir biçimde artmış. Tüm bu depresif şarkı patlamasına rağmen araştırmanın işaret ettiği en umut verici sonuç ise insanların hala, daha az sayıdaki mutlu şarkıları tercih ediyor olması.

İlgilenenler için Myra Interiano, Kamyar Kazemi, Lijia Wang, Jienian Yang, Zhaoxia Yu ve Natalia L. Komarova imzalı araştırmanın linkine buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply