Aretha Franklin 76 yaşında hayata veda etti

1 Posted by - 16 August 2018 - O OLDU BU OLDU

Soul müziğin gelmiş geçmiş en güçlü sesi olarak anılan Franklin bir süredir tedavi görüyordu ve geçtiğimiz günlerde sağlık durumunun kötüye gittiği açıklamıştı.

2010 yılından bu yana pankreas kanseri ile boğuşan fakat ağır tedavi sürecine rağmen geçen sonbahara kadar sahneleri bırakmayan Aretha Franklin’in Detroit’teki evinde hayata gözlerini yumduğu bugün öğleden sonra ailesi tarafından açıklandı. Son günlerini yakın dostları ve ailesiyle birlikte geçiren 76 yaşındaki sanatçının cenaze töreni için açıklanmış bir program yok. Ayrıntıların önümüzdeki günlerde belli olması bekleniyor.

İkon sanatçı en son geçen yıl Ağustos ayında Philadelphia’da halka açık bir konser vermiş, Kasım ayında ise Elton John’un organize ettiği bir AIDS Vakfı etkinliğinde şarkı söylemişti.

25 Mart 1942’de Memphis – Tennessee’de doğan ve 60 yılı aşan kariyeri boyunca 18 Grammy ödülü ile birlikte toplam 75 milyon LP satan Aretha Louise Franklin, 1955 – 2012 yılları arasında Billboard listelerine en çok hit şarkı veren (88 adet) kadın sanatçı olarak da tarihe geçti. Soul Kraliçesi olarak da anılan Franklin, sonuncusu Kasım 2017’deki “A Brand New Me” olmak üzere 42 tane de albüm yayımlamıştı.

No comments

Leave a reply