Arşivciler için kötü haber: CD ve DVD’lerde korozyon tehlikesi yeniden gündemde

1 Posted by - 09 February 2017 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

İlk çıktıkları zaman “Veri saklamanın en güvenli yolu” olarak pazarlanan CD ve DVD’ler zamana karşı o kadar da dayanıklı olmayabilir.

Motherboard‘un Tedium.co kaynaklı olarak verdiği habere göre disk yüzeyinde koyu renkli minik noktalar olarak görülmeye başlayan ve daha sonraları da kahve lekesi gibi disk yüzeyine yayılan oluşum aslında diskin içten çürümesi anlamına geliyor.

Bugün İngiltere’deki en önemli CD üreticisi olan Philips and Dupont Optical’a (PDO) göre kalitesiz cila kullanılarak üretilen CD’ler (kendileri de bu malzemeyi dönem dönem kullanmışlar) sülfüre karşı dayanıksız ve CD’nin alt tabakasındaki alüminyuma kadar sızabilen bu sülfür de bu çürümenin asıl sorumlusu. CD’leri sülfürle buluşturan mekan ise, çok acı ama, plastik CD kapları ve içlerine iliştirilen tanıtım kitapçıkları.

PDO yaptığı açıklamada, kendi müşterileri için bir danışma birimi oluşturduğunu ve yüzeyi bronz rengini andıran CD’lerin daha kaliteli malzemeyle üretildiğini, dolayısıyla çürümeye karşı daha korumalı olduğunu ifade ediyor.

CDs 2

Geri dönülemez şekilde veri kaybına yol açan çürümeye ilk defa 1990 yılında yapılan bir araştırma işaret etmiş ve bunun üzerine, ilk CD üreticilerinden olan Britanya merkezli Nimbus şirketi kompakt disklerin büyük çoğunluğunun 8-10 yıl gibi bir süre sonunda kendini imha sürecine gireceğini iddia etmişti.

No comments

Leave a reply