Arşivde bulunması gereken 10 konser filmi

2 Posted by - 07 June 2018 - O OLDU BU OLDU

Sıcak yaz mevsimi boyunca seyretmek ve arşive atıp ara sıra göz atmak için malzeme arayan film/müzik tutkunları için 10 öneri…

The Last Waltz (Martin Scorsese – 1978)

Amerika-Kanada melezi rock grubu The Band’in 1976’da Winterland Ballroom – San Francisco’da verdiği veda konseri konu alan ve o gün sahnede ekibe eşlik eden Bob Dylan, Neil Young, Muddy Waters, Joni Mitchell ve Eric Clapton gibi birçok ismin de yer aldığı filmde -Yüksek sesle dinleyiniz- tavsiyesi bulunuyor.

Stop Making Sense (Jonathan Demme – 1984)

Talking Heads nostaljisi yapmak isteyenler için bulunmaz nimet olan yapım, grubun 1983 tarihli albümü “Speaking in Tongues”u desteklemek için çıktığı turneden arşivlik görüntüler içeriyor.

T.A.M.I. Show (Steve Binder – 1964)

28-29 Eylül 1964 tarihlerinde Santa Monica Civic Auditorium’da gerçekleşen ve The Beach Boys, Chuck Berry, James Brown, Marvin Gaye, Gerry & the Pacemakers, Lesley Gore, Jan and Dean, Smokey Robinson and The Miracles, The Rolling Stones, The Supremes gibi isimlerin sahne aldığı konseri konu alan film adeta bir zaman makinesi…

Monterey Pop (D.A. Pennebaker – 1968)

Açık hava müzik festivalleri tarihinde bir kırılma noktası olan Woodstock’tan iki yıl önce gerçekleşen ve 20.yy müzik tarihinde önemli yeri olan Jimi Hendrix Experience, Simon & Garfunkel, Jefferson Airplane, Eric Burdon & the Animals, Ravi Shankar, The Who ve Otis Redding gibi isimlerin parlamasında önemli rolü olan 1967 tarihli konsere ilk elden kusursuz bir bakış…

Pink Floyd: Live at Pompeii (Adrian Maben – 1972)

Bir yandan efsane albümü The Dark Side of The Moon’u kaydeden, bir yandan da Pompei antik kentinde tarihe geçecek bir performans sergileyen Pink Floyd’un erken dönemden olgunluk dönemine geçiş yılları Adrian Maben imzalı yapıma olduğu gibi yansımış. Zaman geçtikçe daha da değerlenen bir film.

Prince: Sign O’ the Times (Prince – 1987)

İki yıl önceki ani ölümünden sonra her ne kadar mirasçıları tarafından sürekli -duyulmamış yeni şarkı- temalı çalışmalarla gündeme taşınsa da, Prince’i gerçek anlamda anılardaki gibi hatırlamak isteyenler için arşivlik ideal bir yapım.

Ladies and Gentlemen: The Rolling Stones (Rollin Binzer – 1974)

İngiliz ekibin 1972’deki ABD turnesi kapsamında uğradığı Teksas’ta gerçekleşen dört konserden derlenen görüntüler içeren film, 16mm kameralarla kayda alınmış fakat sonra baz görüntülerin 35mm’ye uyarlanmasıyla bugünkü haline kavuşmuş. 70’lerin Rolling Stones sound’unu özleyenler için kaçırılmayacak bir yapım.

Inni (Vincent Morrisset – 2011)

Sigur Ros’un 2008’de Londra’daki Alexandra Palace’ta verdiği konser, aynı adla hem albüm olarak yayımlandı hem de o gün kayda alınan görüntüler Vincent Morrisset tarafından film haline getirildi. Müzikte bambaşka diyarlara seyahat etmek isteyenlerin ilgisini çekecektir.

Nirvana: Live at the Paramount (Nirvana – 2011)

Sadece üç albümlük kısa bir kariyere rağmen son 30 yılın en çok konuşulan ve hala en çok dinlenen gruplarından olan Nirvana, Zirve albümü Nevermind’ın yayına verilişinden sadece bir ay sonra kendi evi Seattle’daki Paramount Theatre’da sahneye çıktı. Nirvana tarihindeki unutulmaz performanslardan biri olan konserin orjinal 16mm kayıtları üzerinden filmleştirilen yapım, Nevermind’ın 20. yılı için özel olarak hazırlanmış.

Michael Jackson’s This Is It (Kenny Ortega – 2009)

Ölümündeki sır hala aydınlanmayan Jackson’ın asla gerçekleşmeyen son turnesi “This Is It” için yaptığı hazırlıkları ve provaları konu alan yapım, 50 yaşındayken hayata veda eden sanatçının son günlerinden çok özel görüntüler de içeriyor.

No comments

Leave a reply