Artan cinsel saldırı suçları İsveç festivalini tarihe gömdü

0 Posted by - 26 June 2018 - O OLDU BU OLDU

Müzik piyasasında önemli yeri olan İsveç’in son dört yıldır en önemli müzik festivalleri arasında gösterilen Bravalla, daha önce de 2018’i boş geçip yoluna devam edeceğini açıklamıştı.

Son iki yılda seyirci güvenliği açısından oldukça ciddi miktarda adli olaya konu olan festivalin tamamen iptal olduğunu duyuran organizatör firma FKP Scorpio’dan Kajsa Apelqvist, geçen yıl aldıkları sadece bir yıl ara verme kararlarını sürekli hale getirmelerinde, etkinliğin müzikal yanından çok cinsel saldırı suçları ile ön plana çıkmasının etkili olduğunu ifade etti. Festival özelinde gerçekleşen olayların yanı sıra, Live Nation’ın gelecek yıl Lollapalooza Stockholm ile piyasaya girecek olmasının da kararda etkili olduğu düşünülüyor.

İlk defa 2013’te düzenlenen Bravalla Festivali 2016’da 5 tecavüz ve 12 cinsel saldırı, 2017’de ise 4 tecavüz ve 23 cinsel saldırı olayına sahne oldu. Soruşturma sırasında polis, olayların çoğunda mültecileri işaret edince konu ülkede siyasi bir tartışmayı da ateşledi. Sadece Bravalla’da değil, 2016’da gerçekleşen Putte i Parken festivalinde de 35 kadın cinsel saldırı şikayetiyle polise başvurdu ve aralarında 18 yaşın altında insanların da olduğu mağdurlardan bir tanesinin ise sadece 12 yaşındaydı.

Bravall en son geçen yıl 28 Haziran ve 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşmiş, sahne kadrosunda ise The Chainsmokers, The Killers, Linkin Park, Die Antwoord, System Of A Down ve The Prophets of Rage gibi birçok farklı isim yer almıştı.

No comments

Leave a reply