Artık Türkiye’ye kİmse İnternet yatırımı yapmaz

0 Posted by - 07 February 2014 - KÖŞE YAZISI, O OLDU BU OLDU

Torba yasanın içinde Meclis’e getirilen yeni internet düzenlemesinin nasıl mahkemeleri aradan çıkararak tamamen hükümete TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) eliyle tek tek URL bazlı engelleme yapma yetkisi verdiğini geçen pazar yazmıştım (Sosyal medyada da penguen belgeseli izletecekler, 2 Şubat.)

Özet geçeyim; bu yasayla artık siteleri yasaklamak zaten mahkemesiz falan şak diye mümkün. Ayrıca Youtube, Twitter, Facebook ve benzeri paylaşım sitelerinden istenmeyen, hoşlanılmayan videolar, insanlar ve tweet’ler tek tek ayıklanabilecek. Neyin uçtuğundan haberimiz bile olmayacak.

Mesela Gezi protestoları zamanında bu sistem olsa Gezi ile ilgili sosyal medyada hiçbir başlık ve iletişim olmayacaktı. Hiçbir şeyden haberimiz olmadan rahat rahat çadır yakacaklardı.

İşin bir de ekonomik boyutu var.
Türkiye bu yasayla artık internetle ilgili herhangi bir alanda yatırımlara kapılarını kapamış olacak.

Böyle bir ortamda artık doğru reyting ölçümü yapılabilir mi? Markalar neye güvenecekler de bu alandaki yatırımlarını yönlendirecekler? İnsanlar Türkiye’de engellenmiş adreslere girmek için IP değiştirerek yurtdışından dolanma yoluna gidince ülke dışına çıkan trafik nasıl ölçülecek? Bilemiyoruz. Bundan sonra böyle.

“Benim internetim”e hoş geldiniz.

Resimaltı: Artık zor…

No comments

Leave a reply