Asırlık şirket zorda: Gibson Gitar iflas başvurusu yaptı

2 Posted by - 02 May 2018 - O OLDU BU OLDU

Finansal anlamda zor duruma düştüğü ilk defa Şubat ayında ortaya çıkan 116 yaşındaki firma en sonunda boçlarını ödeyemeyecek duruma geldi.

Dün sabah resmi olarak iflas başvurusu yapan ve ABD yasalarındaki ilgili kanunun 11. maddesindeki -iflas koruması- hakkını talep eden Gibson, verilecek karara göre borçlarını yeniden konsolide edecek yeni bir ödeme planı belirleyebilmek için finansörlerle masaya oturacak. Kısa vadede para bulması gereken Gibson’ın, gitar fabrikası dışında kalan kulaklık ve hoparlör gibi ev elektroniği üreten bazı ünitelerini satışa çıkartacağı da dışarı sızan bilgiler arasında.

Yılda ortalama 170.000 gitar satan ve 1 milyar doları aşan cirosu bulunan Gibson’ın Temmuz’da ödemesi gereken 145 milyon dolarlık bir banka borcunun yanı sıra, farklı finans kurumlarından aldığı 500 milyon dolar daha kredi borcu bulunuyor.

1902 yılında Kalamazoo – Michigan’da Orville Gibson tarafından kurulan Gibson Gitar şirketi en ünlü modeli olan Les Paul’ü 1952 yılından itibaren üretmeye başladı ve 1974 yılında üretim hattını Nashville – Tennessee’ye taşıyan şirket B. B. King, Muddy Waters, John Lennon, Paul McCartney, Elvis Presley, Bob Dylan, Eric Clapton, Frank Zappa, Bob Marley, Jimmy Page, John McLaughlin, Al Di Meola, Carlos Santana, Roy Orbison, Dave Groh, Mark Knopfler, Gary Moore ve Keith Richards gibi sayısız ismin tercih ettiği bir gitar markası olmayı başardı.

No comments

Leave a reply