Avrupa Birliği onay verdi: Shazam artık resmen Apple’ın

0 Posted by - 17 September 2018 - O OLDU BU OLDU

Geçen yıl basına sızan ve Şubat ayında resmiyete dökülen 400 milyon dolar değerindeki anlaşmanın önünde artık hiçbir hukuki engel kalmadı.

İngiltere merkezli Shazam Entertainment Ltd. için yapılan anlaşmaya, birlikteki antitröst yasalarına aykırı olduğu gerekçesiyle itiraz eden Avusturya’ya daha sonra Fransa, İzlanda, İtalya, Norveç, İspanya ve Spotify’ın anavatanı İsveç de imza vererek destek olmuştu.

Yapılan incelemeyi nihayet sonuçlandıran Avrupa Komisyonu’nun rekabetten sorumlu bakanı Margrethe Vestager, Shazam ve benzer hizmeti veren Apple Music’in veritabanı üzerinde yapılan araştırma sonucu serbest rekabet ortamını bozacak bir unsur tespit edilmediğini ve dijital müzik piyasasının bundan olumsuz etkilenmeyeceğini açıkladı. Resmi kararla birlikte satın alma işlemi de onaylanmış oldu.

2016 Eylül rakamlarına göre yaklaşık 1 milyar defa indirilen Londra merkezli mobil uygulama rekor denecek kadar çok kişi tarafından kullanılsa da, finansal desteğe ihtiyaç duymaktan ve buna rağmen zarar açıklamaktan kurtulamadı. Geçtiğimiz Eylül ayında yayınlanan 1 mali yıllık bilançoya göre 54 milyon dolar ciro yapan Shazam, vergi öncesi rakamlar baz alındığında 5,3 milyon dolar zararda. 2016’da doğrudan yatırım bulmakta zorlanan şirket en son 2015’te yatırımcılardan 143,5 milyon dolar destek almayı başarmıştı.

No comments

Leave a reply