B.B. KING’İN ARDINDAN: EFSANE MÜZİSYENİN KARİYERİNDEN 10 ŞARKI

0 Posted by - 15 May 2015 - O OLDU BU OLDU

Efsanevi blues müzisyeni B.B. King, 89 yaşında hayata veda etti. Klişe gibi dursa da, bu gerçek manada bir devrin kapandığının işareti. 1925 doğumlu müzisyen, Muddy Waters, T. Bone Walker, Robert Johnson, Floyd Council ve Lightnin’ Hopkins gibi ilk kuşak blues müzisyenlerinin takipçisi olarak, nispeten daha şehirli bir sound’un ilk temsilcilerinden biriydi.

Memphis menşeli yerel radyo istasyonu WDIA’de Beale Street Blues Boy takma adıyla dj’lik yaparken duyduğu T. Bone Walker girmişti kanına, hemen bir gitar almalıyım deyip, dalmıştı blues mevzusuna.

İlk yıllarında sahnede Fender Telecaster yarenlik ediyordu kendisine, sonra kendisiyle özdeşleşen Gibson’ın ES-355 modelini kullanmaya başladı. Bu gitar daha sonra, ustanın kendi gitarına verdiği isimle, “Lucille” adıyla anılmaya başlandı. King, “Lucille” isimli şarkısında, gitarıyla, yani blues’la olan ilişkisini anlatır. Bir keresinde, bazı anlarda otomatik pilot olarak Lucille’i devreye soktuğunu bile iddia eder. Gitar çalarken şarkı söyleyemediğini itiraf eden gitarist, şarkı söylemeye başladığında kontrolü Lucille’e bırakırmış. Sözlerle işi bittiğinde ise Lucille aracılığıyla şarkısını söylemeye devam edermiş.

Swing, caz ve blues’u harmanlayan stili, tuşenin ne denli önemli olduğunun kanıtı. Bir röportajında “Şimdiki gençler dokunmayı bilmiyorlar” diyerek, teli çekmenin değil, titretmenin, tele dokunmanın, yani tuşenin önemini anlatmaya çalışıyordu. Tuşe meselesi, bir açıdan teknik bir mesele gibi dursa da, aslında dokunmakla, hissetmekle, ruhla alakalı. King, blues’un teknikle değil, ruhla yapıldığını en iyi bilen müzisyenlerden biriydi.

Ustanın 1957’de “Singin’ The Blues” ile başlayan ve 2008’de “One Kind Favor” ile sonlanan müzikal yolculuğundan satır başları:

B.B. King – “Lucille”
Az önce bahsettiğimiz, B.B. King’in gitarı için yazdığı o şarkı.

B.B. King – “Rock Me Baby”
Bu, kamuya mal olmuş anonim bir blues şarkısı ve aslına bakarsanız bir ismi bile yok. İlk olarak Lil’ Son Jackson “Rockin’ and Rollin'” adıyla kaydetmiş. Muddy Waters’ın yorumunun adı “Rock Me”; King ise, ona “Rock Me Baby” diyor.

B.B. King – “Everyday I Have the Blues”
30’lardan yadigar 12 barlık bir blues şarkısı. B.B. King, bu şarkıyı ilk albümünde yorumlamıştı.

B.B. King – “Thrill is Gone”
Roy Hawkins ve Rick Darnell’in bu bestesi, sayısız blues gitaristinin ve Diamanda Galas’tan Christina Aguilera’ya birçok farklı müzisyenin elinden geçti ama kimse şarkıyı meşhur eden King’in yarattığı etkiyi yaratamadı.

B.B. King – “3 O’Clock Blues”
Kendisine ilk liste birinciliğini getiren yorum.

B.B. King – “Please Love Me”
Bu da son liste birinciliği.

B.B. King & Eric Clapton – “Marry You”
Bu şarkının da yer aldığı, Clapton ile hazırladığı “Riding With The King” isimli albüm, 2000 senesinde Best Traditional Blues Album dalında Grammy kazandı. Albümde Jimmie Vaughan ve Steve Gadd’in de desteği var.

B.B. King – “See That My Grave is Kept Clean”
2008 tarihli son albümünün açılış şarkısı. Babanın yıllara meydan okuduğunun nişanesi.

B.B. King – “Sweet Sixteen”
Chicago’da Cook Country hapishanesinde verdiği konseri daha sonra bir albüm haline dönüştürdü. Bu, o performanstan albüme giren kayıtlardan biri.

B.B. King – “There Must Be a Better World Somewhere”
1982 senesinde Best Ethnic / Traditional Recording dalında Grammy’ye layık görülen B.B. King albümüne adını veren bu şarkı, King’in daha iyi bir dünya hayalinin dile gelişi. Şarkıda, albüme eşlik etmiş ve prodüktörlük yapmış olan Dr. John’ın imzası var.

BONUS:
B.B. King – “Rock Me Baby” (feat. Eric Clapton)
“Deuces Wild” albümünde Clapton ile birlikte icra eidlmiş modern bir “Rock Me Baby” yorumu.

BONUS-2:
B.B. King & Friends (Albert King, Etta James, Stevie Ray Vaughan…) – “Why I Sing the Blues”
B.B. King ve dostları, Paul Butterfield, Phill Collins, Dr. John, Etta James, Chaka Khan, Albert King, Gladys Knight, Billy Ocean, Stevie Ray Vaughan ve Eric Clapton’dan “Why I Sing the Blues” yorumu. “A Blues Session” isimli bu konser, albüm olarak da yayınlandı.
Tamamı şurada.

BONUS-3:
Buddy Guy – “Stay Around A Little Longer” (feat. B.B. King)
Uzun yol arkadaşı olan Buddy Guy ve B.B. King bu şarkıyı 2010’da kaydettiler. Buddy Guy resmi facebook hesabından bugün paylaştığı fotoğrafa şu yazıyı iliştirmiş: “I’ll miss you, B. I love you and I promise I will keep these damn Blues alive. Rest well.”

No comments

Leave a reply