BALIK AYHAN’DAN “ROMAN HAVASI” DİZİSİNE TEPKİ: “SENARİSTLER HİÇ DERS ALMADI MI?”

0 Posted by - 12 December 2014 - O OLDU BU OLDU

İstanbul Roman Dernekleri Federasyonu, Show Tv’de yayınlanan “Roman Havası” dizisinin, Roman vatandaşlara dair nefret söylemine varan bir dil kullandığı gerekçesiyle kaldırılmasını talep etti.

Televizyon dizileri Lazlardan Kürtlere ve gayrimüslimlere, bireyin etnik kökenini/inancını karikatürize etmeden var etmiyor, içine almıyor. Romanlara yapılan ayrımcılık ise ‘karikatürize etme’ sınırlarını da aşan bir nefret söylemine sahip. Show Tv’de geçmişi “Cennet Mahallesi” isimli diziye dayanan “Roman Havası” adlı yapım, aslında anlaşamayan iki aile arasında süregelen aşk hikayelerini konu ediyor gibi görünüyor. Ancak, babacan/sevimli polis ile dolandırıcı/potansiyel suçlu Roman karakterler arasında yaşananlar diziyi sürükleyen, her bölüme hakim konu oluyor sıklıkla.

Dizinin yayından kaldırılmasını talep eden İstanbul Roman Dernekleri Federasyonu adına açıklamayı yapan Adnan Demirez’in söyledikleri durumu açıklıyor:

“Bizim Roman havamız sabah akşam mahallede göbek atmaz, yoksul Romanların ayırımcılık, barınma, istihdam, eğitim sorunları ile mücadele eder. Bu dizi bu haliyle ‘Roman havası’ değil, ‘Romanlara önyargı havası’ adını hak ediyor.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen Roman dernekleri temsilcileri olarak her şehirde önyargıları ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz. Bunu görmezden gelerek Romanları, sabah akşam sokakta göbek atan, çekirdek yiyen, komşularıyla kavga eden, parlak renkli acayip giysilerle dolaşan, acayip konuşan kaygısız, hırsız, ruhsuz insanlar olarak sunarak ırkçılığa malzeme hazırlıyorsunuz.”

Bianet’ten Refika Kortun’un haberine göre, basın açıklamasının katılımcılarından müzisyen Balık Ayhan ise, Roman sanatçıların olumsuz bakış ve önyargıyı kaldırmak için çok çaba sarf ettiklerini dile getirmiş ve dizi ekibi ve senaristler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu kamuoyuna duyurmuş. Balık Ayhan’ın açıklamaları şöyle:

“Biz, Roman sanatçıları olarak sanatımızı iyi yapmaya çalışıyoruz. Olumsuz bakışı ve önyargıları kaldırmayı başardık. Ağır Roman yaptık, Hıdrellez yaptık, ağır yaralarımızı paylaştık. Senarist arkadaşlarımız bundan ders almadılar mı? Bir tanesi tenezzül edip niye bize telefon açmazlar? Niçin böyle replikler yazarlar? Açılımın Romanlara ne faydası oldu? Çingene dediğin an, nefret suçu işlemiş oluyorsun. Buradan bütün senaristlere suç duyurusunda bulunuyorum.”

Fotoğraf: Bianet

No comments

Leave a reply