Bandcamp’ten göçmenlere büyük destek

2 Posted by - 06 February 2017 - O OLDU BU OLDU

ABD’de yoğun tartışmalara neden olan ve özellikle Müslüman göçmenleri hedef alan başkanlık emrine bir muhalefet de, bağımsız plak şirketleri ve sanatçıların yoğun olarak kullandığı dijital platformdan geldi.

1 Şubat’ta tüm Bandcamp kullanıcılarına bir elektronik posta gönderen şirket CEO’su Ethan Diamond, şirketinin 3 Şubat Cuma günü yapılacak satışlardan elde edilecek komisyon gelirin tamamını insan hakları örgütü ACLU’ya bağışlayacağını duyurdu. Çağrıya destek veren 400 kadar plak şirketi ve sanatçı da aynı gün elde ettikleri karın tamamını bağışlayacaklarını açıkladılar ve birçok hak sahibi de belirli oranlarda katkıda bulunacaklarını bildirdi.

Ethan Diamond_bandcamp

Mesajında ABD’nin kuruluş ilkelerine değinen Diamond, ülke nüfusunun %98’inin (Başkan Trump da dahil) göçmenlerden oluştuğunu ve ABD toplumunun tam anlamıyla göçmen bir toplum olduğunu ifade etti. Kendisinin de iki kuşak önce Rusya ve Litvanya’dan ülkeye göçmen olarak gelen bir aileye mensup olduğunu söyleyen Ethan Diamond, özellikle Müslüman ülkelerden gelen insanlara yapılan ayrımcılığın kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Bağış etkinliğine destek veren Bandcamp üyelerinin listesine buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply