Baneva’ya dikkat!

0 Posted by - 16 September 2018 - O OLDU BU OLDU

“Hiç dinlememiş birine müziğini nasıl anlatırsın?” sorusunu şöyle yanıtlıyor: “Genelde hızlı bir matematiğe sahip olan horrorcore / Modern R&B / Trap / Hiphop Soul diye tanımlayabilirim. Bu teknik terimler gözünüzü korkutmasın. 2000 Konya doğumlu genç rapçi Baneva, yeni dalga Türkçe rap’in taze ve yükselen ismi ve müziğini anlamak hiç zor değil. Kısa süre önce Basemode’dan yayınlanan single’ının adı “İhtiyacım Var”. Zaten müzik ve sözler kendini anlatıyor.

5 yaşındayken “Shark Tale”i izlemiş ve soundtrack’ine bayılmış. D12, Will Smith, Timbaland, Justin Timberlake gibi isimler hafızasına bu şekilde girmiş. 11 yaşında ilk sözlerini yazmaya başlamış. R&B ve hip hop’a ilgisi bu yıllara dayanıyor. İlk kez sahneye çıkması da aynı döneme rastlıyor:

“Ankara’da gerçekleşen Karanfil Crew Vol.7 etkinliğiydi. Konur Sokak’ta bir pub’da yapılan underground bir partiydi. 12 yaşındaydım ve bir vizyonum yoktu, sadece sahneye çıkıp rap yapmak istiyordum, Da Poet’in Instrumental Vol.4 albümünden 2 beat kullanmıştım. Yaklaşık 30-40 kişi vardı, çoğu o sahneye çıkan alt gruplardı. Devamında Ankara’nın B boyları alanda battle yapmışlardı, o zamanlar benim için heyecanlıydı.”

18 yaşındaki Baneva R&B ve trap sound’u üzerinde yoğunlaşıyor. Yakında adını daha çok duyacağız.

Mehmet Tez

No comments

Leave a reply