Banksy diye biri

0 Posted by - 16 October 2010 - O OLDU BU OLDU
Meşhur çizgi film The Simpsons için çekilen alternatif jeneriği izlediniz mi? İzlemediyseniz hemen internete girip henüz erişime kapatılmamış az sayıdaki video paylaşım sitelerinden birinde izleyin. Ben de size bu jeneriğin arkasındaki adamı anlatayım…

Adı konusunda rivayetler var. Robin Gunningham, Robin Banks ya da öyle bir şey. Bristol’da 1974’te doğduğu tahmin ediliyor. Gerçekten kim olduğu konusunda şehir efsaneleri var. Ortaya çıkmıyor, çünkü tanınmak ve ardından gelecekleri istemiyor. Şöhret umrunda değil. Ailesi bile onun bir grafikerden öte dünya çapında tanınan, sokak sanatını bir tarz ve estetik olarak hayata sokan en büyük sanatçılardan biri olduğunu bilmiyor.
Bugün dünya bunun yüzde birini bile yapsanız kendinizi ortaya atıp “bakın ben ne yaptım” deme çağı. Onun umrunda değil.
İnternette ararsanız o olduğu tahmin edilen birinin fotoğrafını buluyorsunuz sadece.
Twitter’da takip edemezsiniz, Facebook’ta arkadaşınız olmaz. O elinde boyaları binaların, arasında, çatılarda, apartman girişlerinde, ıssız sokakların derinliklerinde dolaşır. Çizdiği resimlerle kapitalizmi, siyaseti, militarizmi, savaşları, ırkçılığı, önyargıları protesto eder. Medeni dünyanın ipliğini pazara çıkarır. Unutmak istediklerinizi yüzünüze vurur. Bir keresinde İngiltere’nin sembollerinden kırmızı telefon kulübesini eğip büküp ortadan kırılmış gibi yapıp sokağın ortasına bıraktı bu adam. Bundan ala bienal mi olur, modern sanat sergisi ve mekanı mı tasarlanır? Onu görmezsiniz, eserleriyle karşılaşırsınız. Hepsi bu.
Ve bütün bunlar kendine Banksy diyen gizemli sanatçıyı 21. yüzyılın en büyük sanatçılarından biri yapıyor.

Simpsons’ın yaldızını kazıyınca

90’larda duvarlara çizmeye başladığını biliyoruz. Ama 2005’te Batı Şeria Duvarı’na yaptığı dokuz resim onu efsane yaptı. Sanmayın ki izinle yapılıyor bu işler. Otoriteyle izinle işi yok. Gidiyor ve yapıyor. Kimse tipinin neye benzediğini bilmediğinden engel olmak da zor.
Üzerinde Kraliçe yerine (inadına) Prenses Diana’nın resimleri bulunan İngiliz pound’ları basmak, Disneyland’e gidip sevimli kahramanların arasına şişme Guantanamo tutuklusu koymak, dev reklam panolarını elinde fırçasıyla silen dev fareler yaratmak. Bugün pek çok şehirde onun izlerini taşıyan duvar resimleri var. Bu Banksy’nin sanat anlayışı.
Son olarak bütün dünyanın ondan bahsetmesini sağlayan şey meşhur çizgi dizi The Simpsons’a yaptığı jenerik. Elbette The Simpsons dizisinin yaratıcıları da en az onun kadar açık fikirli buna izin verdikleri için. Bunu internette bulup izleyin görmediyseniz. Meğer Simpsons’ın çizimleri Güney Kore’de yapılıyormuş. Banksy bu renkli ve komik çizgi dizinin (ve aslında bütün bir film ve eğlence sektörünün) yaldızını kazır gibi bir jenerik filmi yapmış.
Herkes izledi beğendi, şaşırdı kaldı. “Kim bu adam” dedi. Bazıları hala onun sanatçı olup olmadığı tartışılıyor. Biz tartışa duralım o tarih yazıyor.
2008’de Banksy Los Angeles’a gitti. Bir depo tuttu, içini kafasına göre boyadı ve eserlerini yerleştirdi. Ortalık yıkıldı. Sergide “Queen Victoria” isimli tablosunu satın alan Christina Aguilera’dan Brad Pitt-Angelina Jolie çiftine, Jude Law’a kimi ararsan vardı. Banksy hariç. Kim bilir belki de oradaki temizlik görevlilerinden biri olarak olan biteni izliyordu.
Eserleri neredeyse milyon dolar eden bir sanatçı Banksy ve bugün sanat dediğimiz şeyin kitabını tekrar yazanlardan biri. Sistemin dışında. Kendi bildiği gibi işini yapmaya devam ediyor.
Sanat tarihçileri iyi bilir, “yüzyıl sonu” önemlidir. 19. yüzyılın sonunda sanatta yaşanan kırılma bugün 20. yüzyılın sonunda da yaşanıyor. Tarih yazılıyor. Banksy bu yüzyılın bitiminde Marcel Duchamps’lar, Tristan Tzara’lar, Andre Breton’lar gibi hatırlanacak isimlerden biri. Benim şüphem yok.

4 Comments

 • Tweets that mention Banksy diye biri | hafifmuzik — Topsy.com 16 October 2010 - 14:47 Reply

  […] This post was mentioned on Twitter by Gamze Ejder, mehmet tez. mehmet tez said: Banksy diye biri – http://hafifmuzik.org/?p=10219 […]

 • Ali Soner 16 October 2010 - 21:18 Reply

  Video’yu izledim. Gerçekten çok anlamlı. Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

 • buraksalay 17 October 2010 - 12:11 Reply

  Yönetmenliğini yapıp cast’te de yer aldığı şöyle de bir filmi var: http://www.imdb.com/title/tt1587707/

  Henüz izlemediğim için çok detaylı bilgi veremiyorum, yine de tahminim görülmeye değer olduğu yönünde.

 • starcaz 21 October 2010 - 16:36 Reply

  Burada asıl olay Matt Groening ve ekibinin banksy’nin giriş jeneriğini bu şekilde kabul edip yayınlamasıdır. Hatta Fox çok karşı çıkmış ama Groening çok küçük ufak tefek değişiklikler ile yayınlattırmış. Bu dünya da kendi kendini bu kadar sert eleştirebilen bir örneğe rastlamak zor. Sonuçta banksy ‘nin bu jeneriğini o resmettiği koredeki çalışanlar çizdi… Bence müthiş!

 • Leave a reply