Başörtülü müzikseverler de var…

2 Posted by - 19 July 2011 - O OLDU BU OLDU

20110719-083408.jpg

Gündüz Vassaf geçenlerde başörtüsünün iddia edildiği gibi İslami kesimdeki kadınlara özgürlük getirip getirmediğini sorgulayan bir yazı yazdı. Konserlerde ve kültürel etkinliklerde başörtülülere pek rastlanmadığını söyledi.

Evet çok fazla başörtülü seyirci göremiyorum ben de konserlerde. Ama hepten yok da diyemeyiz. Başörtülü olan, metal, rock ve caz dinleyen müzikseverler var.
Ben Metallica konserinde gördüğümü hatırlıyorum. Şebnem Ferah, Emre Aydın, Hayko Cepkin, Ceza, konserlerinde keza…
Bence eğer başörtülü müzikseverler konserlerde çok fazla görünemiyorsa bunun nedeni biraz da oralara gittiklerinde alacakları tepkilerden, bakışlardan çekinmeleri.
Okurlarım arasında başörtülü olanların arttığını gözlemliyorum.
Ve gördüğüm kadarıyla müzikle, evrensel kültürle de gayet ilgililer.
Ama diyeceksiniz ki bu çok dar bir kesim, Türkiye geneli farklı. O da doğru. Zamanla önyargılardan arınılacağını ve kaynaşılacağını sanıyorum.

6 Comments

 • mert 20 July 2011 - 00:06 Reply

  rock’n coke’da ben hiç göremedim cidden mreak ediyorum niye gelmiyorlar. mesala babylon’da the walkmen konserinde rastgelmiştim. sosyologlara sesleniyorum araştırsınlar neden?

 • Cem 20 July 2011 - 11:18 Reply

  Ben de Rock N’Coke’da sahne önünde Limp Bizkit konserinde bir türbanlı kız tam arkamda duruyordu bütün ‘F Word’ leri’ de söylemekte idi. 🙂 Gerçekten katılımcılar aslında dediğiniz gibi.

 • asli 21 July 2011 - 14:53 Reply

  ahhaha cem’in bahsettiği kişi benim!! =))
  bu arada… evet, açıkçası ben her konsere-festivale giderken az biraz geriliyorum.. en son geçen yıl sonisphere’de bir grup önümü kesip “ne işin var kız burda?” dediler, yarı ciddi yarı alaylı; “e müzik dinlemeye geldik arkadaşım, aynı sahada, aynı müziği dinlemeye” dedim… açıkçası onlar da benim ters bir tepki vereceğimi düşünmüşler, konserlerin sonuna dek beraber atlayıp zıpladık… RnC’de de benze olaylarla karşılaştım.. kolumdan çekip “ayy teprik ederim” ciler de vardı, “ne ayaksın kızım sen? ne o kırmızı lennon gözlükleri?” deyip triplenenler de, ama sonunda bakıyorlar ki aynı yolun yolcusu, aynı baskıların isyancılarıyız, konser sonunda kolkola zıplaya zıplaya çıkıyoruz…
  ama 2005’teki RnC’de çok ağır laflar yemiştim.. sanki memleketi ben yönetiyorum… siyasete, yönetilmeye karşı biri olarak bir “birey” olarak değil de bir “güruh”un üyesi olarak algılanıp yaftalanmaktan sıkıldım=(

  hayde öptüm gözlerinizden..

  • Mehmet Tez 21 July 2011 - 16:55 Reply

   Cok guzel yorum. Yazimda alinti yapabilir miyim?

 • Asli 21 July 2011 - 23:05 Reply

  Tabii ki mehmet bey:))

 • asli 21 July 2011 - 23:45 Reply
 • Leave a reply