Bataclan Sting’i ağırladı, Eagles of Death Metal salona alınmadı

0 Posted by - 13 November 2016 - O OLDU BU OLDU

Tam bir yıl önce, 13 Kasım 2015’te yaşanan terör saldırısının ardından kapıların yeniden açan Bataclan konser salonunda 65 yaşındaki İngiliz sanatçının melodileri yankılandı.

Geçen hafta duyurulan ve basına kapalı olarak gerçekleşen konserde alınan yoğun güvenlik önlemleri de dikkat çekiyordu. Şarkılarına başlamadan önce sahnede kısa bir konuşma yapan Sting, “Burada toplanma amacımız hem hayatını kaybeden insanları anmak, hem de hayatı ve müziği onurlandırmaktır” dedi ve sonra konuşmasını Fransızca “Sizi asla unutmayacağız” diyerek bitirdi.

#concert #sting #bataclan #bataclanparis

Manuel Durán (@manuelduranpeintre) tarafından paylaşılan bir video ()

Geliri, geçen yıl saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine destek için kurulan iki derneğe bırakılan gösteriye, Nothing Like the Sun ve Fragile ile başlayan Sting daha sonra klasik olmuş albümlerinden parçalarla devam etti.

Yeniden açılabilmesi için sekiz ay tadilat gören salonda açılış gecesi 1.500 civarında seyirci hazır bulundu fakat gecenin en çok konuşulan olaylarından birisi de, o gece Paris’te olan Eagles of Death Metal grubunun orada olup olmayacağıydı.

Salonun işletmecisi Jules Frutos’un basına yaptığı açıklamaya göre konserden hemen önce Jesse Hughes ve ekibi salona girmek istemiş fakat Frutos’un tepkisiyle karşılaşan grup kapıdan kovulmuştu. Konser bittikten sonra ilerleyen saatlerde Eagles of Death Metal menajeri Marc Pollack yaptığı açıklamayla olayı yalanladı ve grubun Paris’e kurbanların aileleri ile dayanışmaya geldiğini ve asla Bataclan’a girmek için girişimde bulunmadıklarını söyledi.

eagles-of-death-metal

Geçen yıl gerçekleşen ve 89 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan salonun Müslüman çalışanlarını da sorumlu tutan Jesse Hughes geçen Mayıs ayında, katılacağı daha önceden açıklanan bir dizi Fransız festivalinin programından çıkartılmış ve ilerleyen günlerde bir özür metni yayınlamak zorunda kalmıştı.

Geçtiğimiz hafta olayı grubun gözünden anlatan bir dokümanterin çekimlerine başlayan Eagles of Death Metal’dan Jesse Hughes, o gece salondan canlarını kurtardıktan sonra Paris sokaklarında saldırıyı kutlayan Müslümanları kendi gözleriyle gördüğünü söylemeye ısrarla devam ediyor.

No comments

Leave a reply