BAUDELAIRE’IN YASAKLI ŞİİRLERİNE MATISSE ÇİZİMLERİ

0 Posted by - 26 September 2014 - O OLDU BU OLDU

Fransız şair Baudelaire’ın şiir koleksiyonu, “Les Fleurs du mal” (Flowers of Evil) bir süredir kendine ait web sitesinde paylaşıma açık durumda. Farklı içeriklerle yayınlanan bu şiir derlemeleri, Baudelaire hayattayken iki ayrı edisyonla yayınlanmış. Ölümünden sonra da birkaç farklı nüsha daha oluşturulmuş.

1397553_3291150

Koleksiyon içerisindeki şiirler çeşitli sanatçılar tarafından hazırlanan çizimler ile birlikte yayınlanmış. Emile Bernard, Charles Despiau, Jacob Epstein, Gustave Rodin, Georges Rouault gibi isimlerin yanında Henri Matisse gibi efsanevi bir ressamdan da çizimler kullanılmış. Matisse, Baudelaire şiirleri için hazırladığı çalışmalarda çoğunlukla portre çizmeyi tercih etmiş. Henri Matisse’in Baudelaire için çizdiği 33 portre arasında kendisine ve Baudelaire’a ait portreler mevcut olduğu gibi, çoğunluğu kadın portreleri oluşuyor. Matisse’in dönemin edebiyatla içli dışlı sanatçıları arasında en edebi çizimleri gerçekleştirdiği söyleniyor.

Baudelaire portresi:

matisse-portrait

CB-Flowers of evil-1992-11_FULL

Baudelaire’ın Les Fleurs du Mal derlemeleri, içerisindeki erotik şiirler sebebiyle birçok kez Fransa’da sansürle karşılaştı. Şiirleri lezbiyenlik ve sado-mazo eğilimler sebebiyle ‘müstehcenlikle’ itham edilerek, yasaklandı. Les Fleurs du Mal ilk olarak 1857’de, ardından ikinci kez sansürlü olarak 1861’de yayınlandı. Henri Matisse çizimlerinin olduğu edisyon ise 1947’de hazırlandı.

Matisse-Baudelaire3

Matisse’in Luxe, Calme et Volupté isimli yağlı boya çalışması, Baudelaire’ın L’Invitation au voyage isimli şiiri için yaptığı çalışma aşağıda:

Là, tout n’est qu’ordre et beauté,
Luxe, calme et volupté.

(Eng: There all is order and beauty,
Luxury, peace, and pleasure.)

Matisse-Luxe

IMG_8893

No comments

Leave a reply