Bazı müzikler neden eskimiyor? İngilizler 2017’en çok bu şarkılarla nostalji yaptı

2 Posted by - 10 May 2018 - O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Zaman ilerlese, müzik tarzları başkalaşsa ve yeni kuşak dinleyici kitleleri yetişse bile kulaklarda çınlayan şarkılar neden bu kadar aynı kalıyor?

Yapılan bilimsel araştırmaların işaret ettiğine göre ergenlik döneminde dinlediğimiz müzikler beynimizde silinmez birer kayıt haline geliyor ve ergen yıllarını yaşayan insanların kulağına çalınan çoğu müzik ise ebeveynlerinin evde çaldığı şarkılar. Yani anne-babaların kendi ergenliklerinde dinledikleri ve hayat boyu vazgeçemedikleri bir -demirbaş playlist- parça parça da olsa kuşaktan kuşağa aktarılıyor.

Müzik endüstrisindeki dinleme alışkanlıklarını yakından takip eden Spotify’ın kendi yaptığı bir araştırmaya göre yeni çıkan şarkıların %40’ı, çıktığı tarihte değil ama bir yıl sonra daha çok dinlenmeye başlıyor. Yani müzik dinleyicisinin ciddi bir kısmı, deyim yerindeyse, demlenmiş müzik dinlemeye daha meyilli. Birleşik Krallık’ta müzik endüstrisinin nabzını tutan BPI’da (Britanya Fonografik Endüstrisi) görevli analist Rob Crutchley’in bulgularına göre ise tüm stream müzik piyasasında dinlenen müziğin %30’u 2010 ve öncesine ait.

Peki geçmişe ait en çok neler dinleniyor? BPI onu da açıklamış ve Birleşik Krallık’a ait verileri kısa bir liste olarak derlemiş. Açıklanan şarkılar dünyanın geri kalanı için de bir örnek oluşturabilir. (Not: Şarkılar 2017 stream verileri işlenerek derlenmiştir.)

1940’lar – Bing Crosby, White Christmas

1950’ler – Brenda Lee, Rockin’ Around The Christmas Tree

1960’lar – The Jackson 5, I Want You Back

1970’ler – Earth, Wind & Fire, September

1980’ler – Wham!, Last Christmas

1990’lar – Oasis, Wonderwall

2000’ler – The Killers, Mr Brightside

2010’lar – Ed Sheeran, Shape Of You

*Yazıdaki bilgiler bbc.com kaynaklıdır.

No comments

Leave a reply