BEAT KUŞAĞININ ABİSİ NEAL CASSADY’NİN KAYIP MEKTUBU ASLINDA KAYBOLMAMIŞ

0 Posted by - 25 November 2014 - BİR ZAMANLAR, O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Çalakalemden de öte tam depo amfetaminle yazarak Beat kuşağının ikonik isimlerinden biri olan Neal Cassady’nin Jack Kerouac’a yazdığı mektup, 60 yıl sonra ortaya çıktı. Jack Kerouac’a “Yolda”yı yazdıran ilham kaynağı, bu kitapta Dean Moriarty adlı karakter olarak yer alıyordu.

Ginsberg & CassadyAralıksız biçimde kağıda dökülen ve gelişigüzel bir anlatı gibi duran bu mektup, 16.000 kelimeden oluşuyor. Neal Cassady, Jack Kerouac’ı kalemiyle etkilediği kadar, hayata bakış açısı, keskin ve sınırsız oluşuyla da etkilemiş.

Jack Kerouac, kendisine “Yolda”yı nasıl yazacağı konusunda yol gösterici olan Neal Cassady’nin bu mektubunu Beat kuşağı şairlerinden dostu Allen Ginsberg’e vermiş. Bu zamana dek anlatılagelen hikayeye göre, Ginsberg mektubu bir denizci arkadaşına vermiş ve o da bu mektubu kaybetmişti.

Ancak hikayenin aslı öyle değilmiş; Allen Ginsberg mektubu yayınlanması için bir yayın evine vermiş ve belli ki geri alamamış. Şimdi 60 yıl sonra, o yayıneviyle aynı binada yer alan plak şirketi aracılığıyla mektup gün yüzüne çıktı. Plak şirketinin sahibinin kızı Jean Spinosa, babasının şiir sevdiğini ama Beat kuşağına dair bir fikri olmadığını o yüzden Neal Cassady’nin ve mektubunun babası için bir şey ifade etmediğini söylüyor. Spinosa sayesinde ortaya çıkan mektup, 17 Aralık 2014’te Kaliforniya’da satışa sunulacak. “Yolda”nın Jack Kerouac’ın el yazısıyla yazılmış orijinal metni, 2 milyon 400 bin dolara alıcı bulmuştu.

No comments

Leave a reply