Bedava müzik dinlemek satışları arttırıyor mu?

0 Posted by - 14 December 2015 - O OLDU BU OLDU

Müzik endüstrisinde son yıllarda en çok tartışılan konu, müziğin dinleyicilere hangi kanaldan ve hangi maliyetle ulaştırılacağı sorunu.

Her yıl katlanarak büyüyen stream müzik piyasası Spotify, Apple Music, Youtube, Tidal ve Pandora gibi birçok dev marka yaratırken, yeni albümlerin ilk başta CD, plak ve download gibi doğrudan satılacak formatlarda satışa sunulmasını savunanlar da var.

Britanya Fonografik Endüstrisi’nin (BPI) açıkladığı son araştırmaya göre, tartışmaya konu olan iki taraf da aslında nihai hedef konusunda birbirleriyle aynı yolda yürüyor. Verilen rakamlara göre stream servislerine üye olanların %37’si farklı hizmetler de satın alarak harcadıkları parayı her ay arttırıyorlar.

müzi satışı 3

Soruları yanıtlayan insanların %66’sı stream yaparak müzik dinlemenin yanında farklı kanallardan da müzik tükettiklerini ifade ediyor. Mesela bu kişilerin %13’ü dinledikleri bedava müziğin onları CD almaya yönlendirdiğini, %19’u ise aynı sebepten dolayı plak almak için harekete geçtiğini söylüyor.

Sonuç olarak, katılımcıların %69’u stream müzik dinlemenin onları farklı kanallardan müzik satın alabilecek duruma getirdiğini itiraf ediyor.

Öte yandan, yaptıkları müziği stream servislerine vermek istemeyen Adele’in son albümü “25”in sadece ABD’de kısa sürede 3,5 milyon satması ve geçen yıl solo albümü “Tomorrow’s Modern Boxes”ı bitTorrent üzerinden pazarlayan Thom Yorke’un 4,5 milyon download ile 20 milyon dolar ciro yapması da fiziki satış taraftarlarının da elindeki en güçlü kozlardan bazıları.

No comments

Leave a reply