MASSIVE ATTACK İSTANBUL // Beşinci kez gelse gene gidilir

0 Posted by - 15 July 2010 - KONSER, O OLDU BU OLDU, RÖPORTAJ, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

screen-shot-2010-07-15-at-102350-pm
Massive Attack dördüncü kez Türkiye’deydi. Son üç konserlerinde aynı sahne düzeni ve yeni albümlerinden çaldıkları dört beş şarkı dışında hep aynılar. Peki onları izlemekten sıkılıyor muyuz? Ben şikayet eden görmedim, tersine…

Dördüncü Massive Attack konserine giden biri olarak ne göreceğimden neredeyse eminim. Ama gitmekte bir sakınca görüyor muyum? Hayır. Çünkü Massive Attack müzik yapmanın ötesinde ışık ve ses ve kelimeleri kullanarak unutulmaz fantastik ortamlar yaratmayı başarıyor. Trip hop müziği bunalım ve depresyon kafasıdır. Ama bu adamların yaptığı, gittikleri yerde bir rüya alemi yaratmak. Ve bunu yaparken “eller havaya” diye bağırmadıkları için onları suçlayamayız.
“Kuruçeşme Arena’ya gel artık” diyorsunuz. Buyrunuz geliyorum. Hem de Kadıköy’den motorla…

*Saat 20:30 ve Kuruçeşme Arena bomboş. Yiyecek içecek kuyruğundakiler ve Cem Yılmaz dışında kimse yok burada. Massive Attack beşinciye zor gelir…

*Martina Topley Bird çıktı sahneye. Ve biraz baydı. Bu ablamız Tricky’nin vokalisti olarak ünlenmiştir. Ondan bir de çocuğu vardır. Ama olmamış bence. Kaydettiği ritimleri “bir dakika bu olmadı” diye tekrar kaydediyordu sahnede Martina. Bu hatunun sesi şahane. Massive Attack solisti olarak da iyi ama ön grup niyetine yaptığı kendi programı fena. Millet baydı.

*Küçük karton bardakta bira 6 TL çok pahalı. Bunun büyüğü olsa neyse. Bira fiyatlarını biracılar değil mekandakiler ve organizatörler belirliyor. Tepki gösterecekseniz onlara gösterin. Zira biranın bakkala giriş fiyatıyla Kuruçeşme Arena’ya giriş fiyatı aynı.

*Yanıldım. Burası tıklım tıklım doldu. 10 bin kişi var galiba. Beşinciye gelirler galiba.

*Türkiye’ye gelen herkes Türkçe’yi şakımaya başladı. Yakında Hasan Kaçan gibi hikaye anlatacaklar gözlerinden yaşlar akarak sahnede.

*Bir Massive Attack konserinin en güçlü yanı ışıklar. Çok iyiydi gene ışık sistemi bu konserde de. Milleti coşturan en önemli etkiyi bu ışıklar yarattı.

*Ama 2003’ten beri yedi yıldır aynı sahne düzeni ve aynı ışıklı ekranı kullanıyor Massive Attack. Sahnedekilere değil arkaya, ekrana odaklı bir ışık düzeni var. Müzisyenler hep yarı karanlıkta ve ışıklı dev ekranın önünde karanlık siluetler olarak görünüyor. Ya çok mükemmel olduğu için ya da otomatiğe bağladıkları için vazgeçmiyorlar bu düzenden. Yeni bir şey olsa daha mı iyi olurdu? Belki. Bundan da şikayetimiz yok neticede.

*3D en cool Massive Attack elemanı. Ama Daddy G sahneye çıktığında alkışlar daha da şiddetlendi. Horace Andy ise benim favorim. Hepsi hafif yaşlanmışlar ama güzeller. Yaramış.

*Her zamankinin aksine bu konserde ses düzeyi ve kalitesi gayet iyiydi. Ya yasak hafifledi, ya da bu konudaki bazı sorunlarını halletti Kuruçeşme Arena…

*Konserin açılışında askeri bir telsizden gelen konuşmalar tadında düzenlenmiş diyaloglar ekranda belirdi. Massive Attack anti militarist yaklaşımı ve insanı her şeyi “yeniden düşünmeye” sevkeden cümleleriyle kalbimizi kazandı. Daha ileride ekranda beliren “Hareket etmezsen zincirlerini hissetmezsin” güzel bir cümleydi.

*Ekranda ilk şarkıda hemen muhtelif uyuşturucuların isimleri tek tek geçmeye başladı. Alkol, afyon, ecstasy, ketamin, kokain, morfin, peyote… Benim görebildiklerim bunlar.

*Ekranda yazan neredeyse her şey Türkçe’ydi. Bir ara magazin haberleri geçmeye başladı Massive Attack şarkılar çalarken. “Demet Akalın kendi klibini kendi çekiyor”, “Sosyete ikoncanı Bodrum’da görüntülendi”, Bihter, Arda Turan… Ve daha magazin sayfalarında ne varsa hepsi ekrandaydı. “Massive’den al magazini” hesabı….

*Massive Attack neredeyse son 30 konserdir aynı setlisti çalıyor. Burada da değişiklik olmadı. Bise geldiler ve dört şarkı çaldılar. Bu arada “Teardrop” en sevdiğim şarkılardan biridir. Bu solistle olmadı. (Not: Ben bu soliste ısınamadım arkadaş.)

*İki temel eleştiri vardı. Birisi organizatörlerin son dakikaya kadar yeterli bilet satışı olmadığı için başvurduğu son dakikada fiyatı yarıya indirme stratejisi. Garanti Paramatik’lerden son gün bilet fiyatı 54 TL’ye indi. Halbuki normal bilet fiyatları 75 ve sahne önü 160 TL idi. Bunu daha sık yapmaya başlarsanız kimse önceden bilet almayacak. Herkes son dakikayı bekleyecek. Haberiniz olsun. Zira önceden bilet alan hayranları enayi yerine koymuş oluyorsunuz.

*İkinci eleştiri Biletix’e. Biletix’in sattığı biletleri kapıdan teslim etmemesi insanlara eziyet oldu. Konuştuğum çok insan Biletix’in aldığı hizmet bedeline ve hizmet vermek yerine zorluk çıkarmasına öfkeliydi.

*Lounge’larda takılanlar. Komik görünüyorsunuz. Aşağı inin kalabalığa karışın da konser izlediğinizi fark edin. Orada kokteyl düzenin konser izlenmez. Benden söylemesi.

*Massive Attack her zamanki gibi kaliteyi hiç düşürmeden şahane bir konser verdi. İlk kez gören için de, dördüncü kez izleyen için de. Bir de maruzatım var. Kuruçeşme Arena’dan kalkan ve buraya gelen motorlarda bira satışı olmalı. Akşam akşam denizin üzerinde soğuk bir bira içmek istiyor vatandaş. Bu maceranın sonu…

8 Comments

 • hornethido 16 July 2010 - 00:18 Reply

  Allah Biletix’in belasını versin! Konserin girişine küçücük bi gişe koymuşlar. Önünde de milyon tane insan. Kalabalık yüzünden 2 biletimi yaktım. Ulen ben ne zaman izliicem bu Massive Attack’ı!?

 • Gamze Kutval Sayın 16 July 2010 - 09:09 Reply

  bir konser de bu kadar güzel anlatılırdı, her ayrıntı ince ince yakalanmış, benim en çok içimi titreten bu seferki seyirci sayısı diğer konserlerle çakışmadığı için çok daha fazla olduğundan mıdır, müthiş katılımcı ve etkin bir kitle vardı ve adamlar da bu elektriği yaşayarak önceki konserlere göre gayet mutlu oldular sanki…

 • busen 16 July 2010 - 10:00 Reply

  bira vardı donuste motorda ama az vardi hemen sattılar bitti 🙂 biz içtik afiyetle 🙂

 • chora 16 July 2010 - 11:14 Reply

  siz şanssızmışsınız.. kadıköyden binenlere yokmuş bira.. kabataştan bindim ben boğaz turu eşliğinde buz gibi biralar ne iyi gitti:)

 • Tweets that mention MASSIVE ATTACK İSTANBUL // Beşinci kez gelse gene gidilir | hafifmuzik — Topsy.com 16 July 2010 - 11:25 Reply

  […] This post was mentioned on Twitter by ilkem , mehmet tez. mehmet tez said: MASSIVE ATTACK İSTANBUL // Beşinci kez gelse gene gidilir – http://hafifmuzik.org/?p=8850 […]

 • leonartkohen 16 July 2010 - 13:06 Reply

  sayın tez bu konser zaten massive attack’ın 5. konseri idi.sırasıyla 97, 99, 2003, 2008 ve 2010.saygılar.

 • leonartkohen 16 July 2010 - 13:20 Reply

  söylemek istediklerim grup yine süper müzik yaptı ve gitti.son gün biletin 50 liraya satılması olayı açıkça bir rezalet.saçmalıyolar ve farkında değiller ayrıca sırf bu yüzden konserin ilk 50 dakialık bölümünde önde çok aşırı bir sıkışma olduğunu düşünüyorum.sahne önünün keyfi başkaydı tabi… cem yılmaz, özkan uğur ve yiğit özşener ile eller havaya mode on 🙂 ayrıca ses sistemi her arena konseri gibi kötüydü.parkorman konseri çok daha gümbür gümbür olmuştur belirteyim.kapıdaki kuyruk rezaletini çekenler anlatsınlar.10 liraya satılan köfteyi de ben anlatırdım ama neyse.safe from harm mavi marmara gemisinde ölenlere ithaf edildi önemli bir not.turkcell lounge vs gibi yerlerde ellerinde buzlu limon kolonyası içenlerle barışmayacağım, reina yerine burda takılmaları ? konser bayrampaşa’da olsa gelecekler miydi ?

  netice massive attack her defasında ne kadar iyi bir musical act olduklarını gösteriyor.konser böyle verilir.

 • CAGAN 21 July 2010 - 14:11 Reply

  mukemmeldi…

 • Leave a reply